Erdoğan'dan Yüksekova ve Cizre açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda Cizre ve Yüksekova'nın şehir olması gerektiğini söyledi.

Erdoğan'dan Yüksekova ve Cizre açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda konuştu.

Erdoğan, teröristlerden temizlenen ilçelerde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlaması gerektiğini vurguladı.

 

"SUR YENİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞACAK"

Cumhurbaşkanı "İnşallah hem Sur'u tarihi görünümüne kavuşturacak hem vatandaşları huzur içinde yaşayacağı konutlara kavuşturacağız" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıcaYüksekova ve Cizre'nin il olması gerektiğini kaydetti: Buralardaki malum düşüncenin temsilcisi belediyeler altyapı diye bir şey yapmamıştır. Bütün pislik caddelerde, sokaklarda akar. Biliyorsunuz Hakkari'yi yer değiştirelim, Yüksekova olarak değişsin.

 

 

"HAKKARİ NASIL ŞEHİR OLMUŞ ANLAMADIM"

"Hakkari şehir değil nasıl yapmışlar anlamadım. Yüksekova ama öyle değil. Yüksekova'nın şehir olması doğru karara olacaktır.  Havalimanını yaptık, kaçakçılığın en yoğun olduğu bölge orası. Bütün bunları engelleme ve huzurlu bir şehir oluşturma açısından önemli.

 

"CİZRE İL OLMALI"

Cizre tarihi itibariyle ildir. Bu hak elinden alındı. Cizre'nin yeniden il olması gerekiyor. Şırnak'a il demek mümkün değil. Cizre medeniyet, tarih kültür olarak bu yapıya müsait. Bu bölgeye yeni bir kimlik kazandırmak bizim görevimizdir. Şerafettin Elçi Havalimanı'nı yaptık. O da var. Hemen dönüşümünü yapabileceğimiz bir yer. Orayı da teröristler mafetti. Devletin görevi sadece yapıları değil, gönülleri de imar etmektir. Arzum cumhurun başı olarak burada ağır, orta, az hasarlı dinlemeden sadece tarihi eserleri bir kenarı koyarak çalışmalarımızı yapmalıyız. 

 

710 BİN KONUT

1994'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğumdan beri konut projelerine önem veriyorum. KİPTAŞ dönemimizde kurulmuştur. Ardından hükümete geldik, rahmetli Özal döneminde kurulan TOKİ'yi attığımız adımlarla 2002 sonuna kadar 43 bin konut yapmışken, şu anda 710 bine ulaşmış durumda. Bölünmüş yol neydi, biliyorsunuz. Devraldığımı 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola, yeni bölünmüş yollar ilave ettik. Toplu konutta artık özgün, yerel mimariyi hayata geçirmenin gayreti içindeyiz. 2023'e kadar 500 bin konut hedefimiz var.

 

KANAL İSTANBUL

Toplamda inşallah 1 milyon değil, 1 milyon 200 binlik bir rakama doğru gidelim. Kanal İstanbul yapıldığı anda her iki tarafında İstanbul'un şanına yakışan konutlar yapılmalı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 17:23
YORUM EKLE