İTLAF KARARI VERİLEN KATIRLAR İRAN’A KAÇTI

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi'nde geçen kasım ayında jandarma tarafından sınırda kaçakçılara yönelik operasyonda el konulan 97 katır için Yüksekova 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, 'insan ve hayvan sağlığını tehdit ettiği' gerekçesiyle imha kararı verdi...

İTLAF KARARI VERİLEN KATIRLAR İRAN’A KAÇTI

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi'nde geçen kasım ayında jandarma tarafından sınırda kaçakçılara yönelik operasyonda el konulan 97 katır için Yüksekova 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, 'insan ve hayvan sağlığını tehdit ettiği' gerekçesiyle imha kararı verdi. Ancak bölgede yağan yoğun kar ve tipi sırasında katırların bulundukları yerdeki çitleri aşarak İran'a geçtiği belirtildi.

Yüksekova 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı'na bağlı birlikler, 9 Kasım 2014 günü Yüksekova ilçesi Onbaşılar Köyü Çobanpınar mezrasında bir grup kaçakçının sınırı geçtiğini tespit etti. Bölgeye giden askerler, sınırı yasadışı yollarla geçen 9 İranlı kaçakçı ile 97 katır ve 160 bidon kaçak mazot ele geçirdi. Mazota ve katırlara el konuldu.

97 KATIRA İTLAF VE İMHA KARARI

Katırlar yediemin olarak Çobanpınar Köyü Muhtarı Perviz Beşer'e teslim edilirken, kaçakçılıkla ilgili Yüksekova 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandı. Mahkemece verilen kararda şöyle denildi: “Orijini belli olmayan ülkemiz morfolojik özelliklerini taşımayan, insan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu, bu yolla egzotik karakterdeki hayvan hastalıklarının ülkemize girebildiği ve hayvanlar arasında yayılarak büyük kayıplara neden olabileceği, bu nedenle hayvanların kaçakçılık döngüsü içine girmeden, kaçakçılar tarafından yük hayvanı olarak ve kaçakçılık zannı ile yakalanan tek tırnaklı hayvanların derhal itlaf ve imha edilmesi uygun görülmüştür.”

KATIRLAR SINIRI AŞTI

Mahkeme kararının ardından Yüksekova İlçe Tarım Müdürlüğü'ne hayvanların imha edilmesi için Esendere Gümrük Müdürlüğü'ne de yazı gönderildi. Ancak katırların tutulduğu çadırın, kar ve tipi nedeniyle 7 Ocak günü yıkıldığı, hayvanların İran topraklarına geçtiği, sanırın mayınlı olması ve İran askerlerinin engellemesi nedeniyle takip edilemediği belirtildi.

KATIRLARIN YEDİEMİNİ DAVA AÇACAK

El konulan 97 katırın imha kararına tepki gösteren Çobanpınar Köyü Muhtarı Perviz Beşer, katırların kendisine yediemin olarak teslim edildiğini söyledi. Katırlara zarar gelmemesi için bakımlarını yaptığını anlatan Beşer şunları söyledi: “Bu katırlara 60 gün baktım. Fakat 7 Ocak'ta bölgedeki yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle katırlar bulundukları çadırın da uçmasıyla hayvanlar çıkıp sınırın diğer tarafına geçtiler. Köylüler olarak arkasından gittik fakat mayın ve İran askerleri korkusundan diğer tarafa geçemedik. Maalesef onları geri getiremedik. Biz de durumu gereken yerlere dilekçeyle bildirdik. Mahkeme katırların imhası için karar vermiş. Bunu kabul etmezdik. Buna karşıyız.” Günlerce katırlara baktığını söyleyen muhtar Perviz Beşer, “Bu katırlar için günlük masrafları ot ve çoban paralarını almak için gereken yerlere müracaat edeceğim.” Dedi.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 13:50
YORUM EKLE