KÖYÜNÜN TARİHİNİ TUTUYOR

Doğubayazıt ilçesine bağlı Suluçam köyünde yaşayan Fahrettin Yıldırım, önemli gelişmelerin tarihini tutuyor.

KÖYÜNÜN TARİHİNİ TUTUYOR

"Söz uçar, yazı kalır" sloganıyla bir çalışma başlatan Yıldırım (50), köyde yaşanan ölüm, doğum, düğün, kaza, doğal afet, karın ilk yağdığı günü ve kimin hangi hastalıktan öldüğünü tek tek yazıyor. Köyde yaşanan ilginç durumları da defterine not eden Yıldırım, "tarih defteri" isimli çalışmasıyla köydeki olay ve durumların yıllık istatistiklerini de hesaplıyor. Yıldırım, yaptığı açıklamada, hobi olarak başladığını ve bir süre sonra alışkanlık haline geldiğini belirterek, önemli olayları mutlaka yazdığını söyledi.

Asırlar sonra dahi yazdığı bilgilerin kullanılabileceğini belirten Yıldırım, "10 yıl önce başladım, o günden beri köyde yaşanan ilginç gelişmeleri defterime kaydediyorum. Defterimi de devamlı takip ediyorum. Mesela ne zaman kar yağdı, bu yıl samanın kilosu kaç paraydı gibi birçok şeyi deftere not ediyorum" diye konuştu. Özellikle köyde ölenlerin, neden ve nasıl öldüklerini de yazdığını anlatan Yıldırım, ölüm ve doğumları takip edip, "tarih defteri"ne yazdığını ifade etti.

"KÖYDEKİ ÖLÜMLERİN YÜZDE 90'I KANSERDEN"

Yıldırım, bazen defterine bakarak, istatistikler çıkardığını vurgulayarak, "Tarih defterime bakıldığında köydeki ölümlerin yüzde 90'ı kanserden dolayı meydana gelmiş. Son 10 yıl içerisindeki ölümler arasında özellikle erkeklerin kanser hastalığı nedeniyle öldükleri görülüyor" diye konuştu. Köydeki dul kadın ve erkekleri de defterine yazan Yıldırım, "Bugüne kadar yaşanan ölümler nedeniyle köyde 63 kadın, 8 erkek dul kalmış" ifadesini kullandı. Yıldırım, yaşadığı bir kaza sonucu sağ işaret parmağını kaybettiğini ve bunu da defterine yazdığını anımsatarak, ölene kadar köydeki gelişmeleri not etmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER