banner211

Yüksekova havalimanı 6 aydır kapalı!

Büyük zorluklarla tamamlanan ve seçim öncesinde büyük bir törenle açılan Yüksekova'daki havaalanı yaklaşık 6 aydır hizmet verilemeyen Hakkari'deki Selahaddin Eyyubi Havalimanı sürekli hazır tutuluyor.

Yüksekova havalimanı 6 aydır kapalı!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bitmeyen olaylar nedeniyle yaklaşık 6 aydır hizmet verilemeyen Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın 3 bin 200 metre uzunluğundaki pisti, kar yağışının etkili olduğu günlerde ekiplerce temizlenerek kullanıma hazır halde tutuluyor. Büyük bir açılış töreniyle açılan ve Hakkari halkının sevinçle karşıladığı havalimanı tam 6 aydır seferlere kapalı. Yıllardır Türkiye'nin diğer kentlerine uçmak isteyen vatandaşlar tam kendi havalimanına kavuşmuşken kapalı olması nedeniyle yeniden umut kapısı Van oldu. Hakkarililer uçuşlar için Van'a gelmeye devam ediyor...

 

102 MİLYON LİRA HARCANDI

102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanan havalimanı, 26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı görkemli törenle hizmete açılmıştı.

 

2 AYDA 23 BİN KİŞİ TAŞINDI

Açılışı bölgede büyük heyecan yaratan havalimanından 2 ayda 23 bine yakın yolcu yararlandı.

Hakkari'deki havalimanı her an hazır tutuluyor

BÖLGE EKONOMİSİ DE EKLENDİ

Havalimanının hizmet verememesi nedeniyle bölge ekonomisi de olumsuz etkilendi. Batı illerine seyahat etmek isteyen vatandaşlar, karayoluyla geldikleri Van'daki havalimanını kullanmaya başladı.

Hakkari'deki havalimanı her an hazır tutuluyor

HER AN KULLANIMA HAZIR TUTULUYOR

Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın 45 metre genişliğinde ve 3 bin 200 metre uzunluğundaki pisti, acil inişler de göz önüne alınarak her an kullanıma hazır halde tutuluyor. Kar yağışının etkili olduğu günlerde pist, Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğünce gönderilen tam donanımlı 4 iş makinesiyle sürekli temizleniyor. Ekiplerin 24 saat aralıksız çalışmalarıyla biriken kar, pistin dışına çıkarılıyor.

Hakkari'deki havalimanı her an hazır tutuluyor

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 17:18
YORUM EKLE

banner201