banner102

Yüksekova'da gerginlik

Yüksekova'da ilçeye 12 km uzaklıkta bulunan İspiriz Dağları'nda sabah saatlerinde kaçakçılık yaptıkları iddia edilen bir grup vatandaş ile askerler arasında gerginlik çıktı.

Yüksekova'da gerginlik

Yüksekova'da ilçeye 12 km uzaklıkta bulunan İspiriz Dağları'nda sabah saatlerinde kaçakçılık yaptıkları iddia edilen bir grup vatandaş ile askerler arasında gerginlik çıktı. Köye helikopter ile askerler sevkedilirken, 13 kişi gözaltına alındı. Olayların büyümesi ve duyulması üzerine Yüksekova Belediyesi Eş Başkanı Tacettin Sefalı, HDP Hakkari Milletvekili adayı Abdullah Zeydan, Demokratik Toplum Meclisi üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce vatandaş bölgeye gitti. 

Silah seslerinin yankılandığı İspiriz Dağları'nda askerler bölgeye gelen halka müdahalae ederken, kafasına gaz kapsülü isabet ettiği idda edilen Levent Dere isimli bir vatandaş yaralandı. Bölgede çobanlık yapan ve pancar toplamaya giden vatandaşlar da mahsur kalırken, 13 kişi gözaltına alınarak helikopterle Yüksekova Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Çatışma bölgesinde çok sayıda katırın da öldürüldüğü belirtild. 

i-3-239.jpg

Öyte yandan Şemdinli'de ise Nırdoşe ve Türe köylerinde askeri operasyon başlatıldığı öğrenilirken, Şemdinli Belediyesi Eş Başkanı Seferi Yılmaz kaygılı olduklarını ifade ederek çatışma alanına gideceklerini vurguladı. Gözaltına alınan kişiler: Ferit Dere, Ercan Dere, Ayhan Dere, Özkan Dere, Reber Dere, Şerif Töregül, Umut Töregül, Fırat Töregül, Abdullah Zengin, A.Kerim Zengin, Maruf Demir, Yakup Demir, Azad Derinsu. (KAYNAK: YÜKSEKOVA HABER)

i-1-20150520105151.jpg

i-2-521.jpg

i-2-522.jpg

i-1-20150520105903.jpg

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER