Cumhurbaşkanımızın Van Gölü ziyareti!

(Bölgemizin yetkilileri, siyasetçileri, bürokratları veya Cumhurbaşkanımıza ulaşabilecek her kim varsa, buradan sizlere bir çağrıda bulunmak istiyoruz.)

Malazgirt zaferi kutlamaları yıldönümünde bölgemizi ziyaret edecek Cumhurbaşkanımızın gelişi bizleri umutlandırmıştır.

Öncelikle, Cumhurbaşkanımıza hoş geldiniz ve safalar getirdiniz demek istiyoruz.

Devlet kademesinin en üst düzeyinin Van Gölü kıyısına kadar gelerek bir dizi etkinliğe katılması, Van ve Bitlis şehirlerinin sorunlarını, eksiklerini ve yapılması gereken çalışmaları iletmesi ve çözüm bulması için büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.

Bizler açısından, Cumhurbaşkanımızın ülkemizin eşsiz güzelliği olan Van Gölü kıyısına teşrifleri oldukça önem arz etmekledir.

Van Gölü’nün, gün geçtikçe kirlenmesi, doğallığının bozulması ve geleceğe taşınması noktasında oldukça büyük sıkıntıların yaşandığı gerçeği malumunuz.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre Van Gölü’nün ömrü çok da uzun değildir.

Yıllardır yapılan çalışmalar ve girişimler, Van Gölü’nün kurtuluşu ve gelecek kuşaklara taşınması için oldukça zayıf kalmaktadır.

Cumhurbaşkanımızın bir talimatı bu kötü gidişata dur diyecek ve bize emanet bırakılan bu eşsiz mavilik geleceğe taşınacaktır.

Daha önce de kamuoyuna deklare edilmiş, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Gülşen Orhan hanımefendi başkanlığında Çevre Şehircilik Bakanlığında, Vangölü Aktivistleri olarak katıldığımız “Van Gölünün Korunmasına Yönelik Faaliyet” çalışması yapılmıştı.

Bu toplantının ikincisi telekonferans yöntemiyle gerçekleşti.

Van Gölü ile ilgili yapılan en kapsamlı çalışma olan bu toplantılar oldukça önemlidir.

“Van Gölünün Korunmasına Yönelik Faaliyet” çalışmasını sahiplenirsek artık Van Gölü ile ilgili hiçbir sorun kalmayacak ve bizler de gelecek kuşaklar da bu eşsiz mavilikten nasiplenecektir.

Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurabilmek ve Van Gölü’nün kıyısında kendisine sorunlarımızı arz etmek için girişimlerimiz devam ediyor.

Bu sene pandemiden dolayı Cumhurbaşkanımıza ulaşamama ve sesimizi duyuramama ihtimalimiz bir hayli yüksek görünüyor.

Bundan dolayı;

Bölgemizin yetkilileri, siyasetçileri, bürokratları veya Cumhurbaşkanımıza ulaşabilecek her kim varsa, buradan sizlere bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Van Gölü için yapılan “Van Gölünün Korunmasına Yönelik Faaliyet” çalışmasının nihayete ivedilikle varması gerekliliğini Cumhurbaşkanımıza iletmenizi Van Gölü Havzasında yaşayanlar adına talep ediyoruz.

Cumhurbaşkanımıza selam ve hürmetlerimizi iletmenizi temenni ediyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUHTEREM CUMHUŞBAKANIMIZA VAN İLİMİZ ADINA ARZUHALİMİZDİR.
MUHTEREM CUMHUŞBAKANIMIZA VAN İLİMİZ ADINA ARZUHALİMİZDİR. - 2 ay Önce

Sayın cumhurbaşkanımız, Ahlat'ta inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Konağından sonra Van Gölüne kıyısı olan yerleşim yerlerinde yaşayanlar olarak zat-ı âlinizle bir bakıma komşu oluyoruz. Aynı zamanda ülkemizin başı ve bütün vatandaşlarımızın müracaat melcei olarak sizden birkaç acil istirhamımız olacaktır. Malumunuz ülkemizin en büyük gölüne sahibiz. Ancak Yüce Yaradan'ın bizlere bahşettiği bu nimetten hakkıyla istifade edemiyoruz. Emin olunuz bu göl başka bir ülkede olsa bulunduğu yeri ihya eder, zenginlik ve refah katardı. Bunu sizlere bir tenkit olarak ifade etmiyorum. Bu göl bin yıllardır var. Ancak bugünden sonra sizin bu göl ve bu göle kıyısı olan yerleşim yerlerine planlayacağınız ekstra proje ve yatırımlarla Van Gölü çevresi âbâd edilebilir. İstirhamlarımız şunlardır: ■ Van ilinde Edremit ilçemizdeki Halk Plajından başlayarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsüne kadar 15- 20 kilometrelik muazzam güzellikte bir SAHİL BANDI VE YEŞİL KUŞAK oluşturulması için maddi desteklerinizi ve ilgili kurumlara talimatlarınızı istirham ediyoruz. ■ Aynı şekilde Erciş, Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Gevaş ilçelerimizde de uzunlukları farklı olmakla birlikte Van Gölü kıyı ve sahillerinde SAHİL BANDI VE YEŞİL KUŞAK yapılmasını istirham ediyoruz. Tüm bu yerleşim yerlerinin ticaret, turizm , istihdam ve sosyal hayat noktasında potansiyeli ve kıymeti kat be kat artacaktır. ■ Van Gölümüzü ve canlı çeşitliliğini korumak için göle karışan bütün kanalların ve derelerin ıslah edilmesi, temizlenmesi, ihya edilip projelendirilmesi için ilgili her kuruma emirlerinizi, maddi ve manevi desteklerinizi de istirham ediyoruz. ■ Van ilimize bir büyükşehire yakışır büyük ve modern bir otogar inşa edilmesi hususunda özel ilgi ve desteklerinizi istirham ediyoruz. ■ Van ilimizin nüfus ve gelişme potansiyeli nazara alınarak ilimize Tramvay veya Metrobüs Ağı oluşturma noktasında siz saygıdeğer cumhurbaşkanımızın özel ilgi ve takiplerinizi istirham ediyoruz. ■ Edremit, Tuşba, İpekyolu, Erciş, Gevaş, Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan ilçelerinin her birine onlarca belki yüzlerce dönümlük Millet Bahçeleri kazandırılmasını hasseten istirham ediyoruz. Saygı, selam ve teşekkürlerimizle...

vanlıı
vanlıı - 2 ay Önce

gelsede gelmese de zere umrumda değil gözümde sıradan bir gün.