İngiltere'de Boris Johnson seçimin galibi oldu! Açık ara fark attı

İngiltere'de milyonlarca insan, yapılan erken genel seçimde oyunu kullandı. Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, sandık çıkış anketine göre açık ara farkla tek başına iktidara geldi.

İngiltere'de Boris Johnson seçimin galibi oldu! Açık ara fark attı

İngiltere'de milyonlarca insan, yapılan erken genel seçimde oyunu kullandı. Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, sandık çıkış anketine göre açık ara farkla tek başına iktidara geldi.


Oy verme işleminin saat 22.00 sona ermesiyle BBC, Sky News ve ITV tarafından ortaklaşa yapılan sandık çıkış anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

İŞÇİ PARTİSİ TARİHİN EN KÖTÜ YENİLGİLERİNDEN BİRİNİ ALDI


Johnson'ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017'de kazandığı 262 sandalyeden 71'ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.Seçimde İskoç Ulusal Partisi 55, Liberal Demokratlar 13, Yeşiller 1 ve diğer bölgesel partiler de toplam 22 sandalye elde etti. Sandık çıkış anketi kesinlik ifade etmese de, genellikle doğru çıkıyor. Oyların sayılmasıyla elde edilecek ilk sonuçların da bir saat içinde açıklanması bekleniyor.

OSMANLI TORUNU OLARAK TANINIYOR


Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu olması nedeniyle 'Osmanlı Torunu' olarak tanınan Boris Johnson, 92 bin 153 oy alırken rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kaldı.

SEÇİM HEZİMETİ İSTİFAYI GETİRDİ


İngiltere'de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

BREXİT KESİNLEŞTİ


Elde edilen sonuca göre Johnson, AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak. Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.

2017'de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı. Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu. Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu. May'in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.

Yine sandık çıkış anketine göre 650 üyeli Avam Kamarası'nda partilerin sandalye sayıları şöyle olacak:

Muhafazakar Parti 368

İşçi Partisi 191

İskoç Ulusal Partisi 55

Liberal Demokrat Parti 13

Plaid Cymru 3

Yeşil Parti 1

Diğer partiler 19

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 10:28
YORUM EKLE