İran'a yönelik tüm ambargolar kaldırıldı!

İran bugün tarihi bir gün yaşadı. Uzun süredir yapılan görüşmeler ve anlaşmalardan sonra alınan karar ile dünya genelindeki bir çok ülke tarafından İran’a uygulanan yaptırımlar kaldırıldı.

İran'a yönelik tüm ambargolar kaldırıldı!

UAEA, İran'ın nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın 14 Temmuz'da kabul edilennükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onayladı.UAEA'dan yapılan açıklamada, İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına yol açacak nihai raporu üye ülkelere gönderdiğini duyurdu.

 

''GEREKLİ ADIMLAR TAMAMLANDI''

İran'ın, nükleer anlaşmanın uygulanmasına başlanması için gerekli adımları tamamladığı belirtilen açıklamada, raporun UAEA Yönetimi Kurulu üyeleri ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gönderildiği kaydedildi.

 

''ULUSLARARASI TOPLUM İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜNDÜR''

Açıklamada, Ajans denetçilerinin İran'ın bütün gerekli önlemleri aldığını onayladığı ifade edildi. İran ile UAEA'nin ilişkilerin yeni bir aşamaya girdiğini kaydedilen açıklamada, "Bu, uluslarası toplum için önemli bir gündür" denildi.
UAEA'nın raporu, nükleer anlaşamada "uygulama" safhasına geçildi.

 

''EKONOMİK VE FİNANSAL YAPTIRIMLAR KALDIRILDI''

UAEA'nın açıklamasının ardından Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2016, 00:50
YORUM EKLE