banner166

İran'dan Van'a kötü haber! Açık açık gitmeyin çağrısı yaptılar!

Son dönemlerde hem ekonomik hem de sosyal anlamda zor dönemlerden geçen Van'a İran'dan kötü haber geldi. Son yıllarda İranlı turistlerin yoğun ziyaretiyle turizm ve alışveriş anlamında yüzü gülen Van için İran'ın çağrısı moral bozdu...

İran'dan Van'a kötü haber! Açık açık gitmeyin çağrısı yaptılar!

Nevroz ve bayramlarda başta Van olmak üzere Türkiye'nin belli kentlerini mesken tutan İranlı turistlere ülkenin önde gelen kuruluşlarından şok bir çağrı geldi. İki ülke arasında özellikle Van özelinde önemli görüşmeler devam ederken İranlılara güvenlik nedeniyle Van ve Türkiye'ye gitmeme çağrısı yapıldı. Güvenliği olmadığı gerekçesiyle Türkiye'ye gitmemeleri önerilen İranlıların son zamanlarda Van'a turizm anlamında büyük katkıları olmuş ve en son 2015 yılı için 1 milyon turist hedefi konmuştu...

 

BU ÇAĞRI VAN'A ZARAR!

İran'ın önde gelen medya kuruluşları Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığını iddia ederek ülke vatandaşlarından başta Nevruz tatili olmak üzere seyahat için Türkiye'ye gitmeme çağrısında bulundular. İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, İranlı turistlerin tatil için Türkiye'ye büyük ilgi göstermesini eleştirerek, Rusya ve Almanya vatandaşlarının Türkiye'ye seyahat etmemesi ile zor günler geçiren Türkiye'nin "saf" İran vatandaşlarına yöneldiğini ileri sürdü. Zira bu çağrıdan en büyük zararı ise Van görecek. Çünkü yıllardır gerek kurumlar, gerek bürokratlar gerekse de kurumsal anlamda ciddi girişimler yapılmış ve Van'a yüzbinlerce İranlı turistin gelmesi sağlanmıştı. Özellikle festivaller ve etkinlikler ile Van geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında turist sayısını zirvede kapatmıştı.

 

IŞİD UYARISYA BİRLİKTE BİR GARİP BAHANE...
İran vatandaşlarının ülkedeki 2 haftalık Nevruz bayramı tatil süresini Türkiye'de geçirmeleri için seyahat ajanslarının ülkede geniş kapsamda reklamlar yapmasını eleştiren Fars, "Türkiye'de güvenlik ve terör tehdidi olmasına rağmen İranlılar hala bu ülkeye gitmek için adeta çırpınıyor " diyerek eleştiride bulundu. IŞİD'in Türkiye'nin turistik bölgelerinde saldırı girişiminde bulunacağı yönelik tehditler yaptığını öne süren İran ajansı, örgütün Antalya ve Kemer'de binlerce turisti hedef alabileceğini iddia etti. Ajans, ülkedeki bazı milletvekillerinin görüşlerini de yansıttı. Meclis Ulusal Güvenlik Komisyonu üyesi Bakır Hüseyni, Türkiye'nin güvenli bir ülke olmadığını ve “ahlaki açıdan aileler için uygun bir destinasyon olmadığını” iddia ederek halkın Türkiye'ye seyahat etmesini eleştirdi.

 

"TÜRKİYE GÜVENLİ DEĞİL"

Aynı komisyonda görevli milletvekili Muhammed Hasan Asferi, Nevruz tatili süresince yurt dışına seyahat kapsamında ülkeden 400 milyon dolar paranın çıkmasını eleştirdi. Meclis Kültür Komisyon üyesi milletvekili Fatma Alya, "Türkiye, vatandaşlarımız için güvenli ülke değil. Daha önce bu ülkeye seyahat eden turistler terör saldırılarına maruz kaldı, bir kaç kez de İranlı turistleri taşıyan otobüsler hedef alındı" diye konuştu. İran'ın bir diğer yarı resmi haber ajansı Tasnim de vatandaşlardan Türkiye'ye seyahat etmemelerini istedi. Ajans, "Türkiye, turistler için güvenli ülke değil. Ankara, protestoları bastırmak için sokak ve caddeler güvenlik güçlerini konuşlandırmıştır. Nasıl ki Almanlar Türkiye'ye gitmiyorsa İranlılar da gitmesin" diye yazdı.
Tahran (DHA)
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 13:24
YORUM EKLE