banner186

Kobanî'de IŞİD'i durduran darbe!

Kobani'den gelen son dakika haberler bugüne kadar ki en şiddetli hava saldırıları ve göğüs göğüse çarpışmanın olduğu yönünde oldu.

Kobanî'de IŞİD'i durduran darbe!

KOBANİ'nin kapısı sayılan Mürşitpınar'a yoğun bir saldırı yapan IŞİD'e gelen son dakika haberlere göre bugüne kadar ki en ağır karşılık verildi. 

Kobani'yi tamamen çembere almak isteyen IŞİD, koalisyon güçlerinin ağır bombardımanı karşısında durmak zorunda kaldı. 

Kobani'de son durum Mürşitpınar sınır kapısının IŞİD'in eline geçmediği buna karşılık kentin 3'te birinin kontrolünün militanlarda olduğu yönünde.

İşte Kobani'den son haberler;

12.20 - IŞİD DOĞU'DAN VURUYOR

Sınır kapısını almak için IŞİD'in Suriye'nin Rakka, Dera Zor, Mimbik, Talabyad ve Irak'tan cephane ve takviye güç gönderdiği ileri sürüldü. Örgütün saldırılarının Mürşitpınar sınır kapısında yoğunlaştığı bildiriliyor.

12.20 - IŞİD DOĞU'DAN VURUYOR

Türkiye-Suriye sınırındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan bildiren BBC muhabiri Stephanie Hegarty, son durumu şöyle anlattı:

*"IŞİD kontrolünde olan Miştenur tepesinde son birkaç saattir siyah dumanlar yükselmeye devam ediyor. IŞİD'in binalara ateş ederek görüş alanını genişlettiği bilgileri geliyor.

*Gökyüzünde jetlerin uçtuğunu sürekli duyuyoruz. Koalisyon kentin batısında bombardimana devam ediyor.

*Kobani'den görüştüğümüz Kürt kaynaklar, YPG'nin doğu cephesinde ilerlediğini söyledi. Ancak örgütün doğuda diktiği bayrak hala görünüyor."


11.30 İRAN : ESAD'IN DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİZ

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye ile Kobani’deki krizi çözmek için görüştüklerini söyledi. Abdullahiyan, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen, “Irak ve IŞİD'e Karşı Uluslararası İttifak” konulu etkinlikte konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın düşmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Abdullahiyan, Türkiye'nin tampon ve uçuşa yasak bölge isteğine de şiddetle karşı çıktı. Askeri birliklerin girmesi gibi her türlü “hatalı girişim”in kötü sonuçlar doğuracağını savunan Abdullahiyan, “Bu konuda Türkiye'yi uyardık" dedi.

10.30 - KOBANİ'YE KARA OPERASYONU   

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Yardımcısı Dindar Zebari, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, Kobani’ye askeri müdahaleyapılmasını istediğini aktardı.

Rûdaw’a konuşan Zebari, “Ban-Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi ile uluslararası teşkilatlardan, IŞİD saldırısı altındaki Rojava’nın Kobani bölgesine kara harekatı yapılmasını talep etti” dedi.


  IŞİD'İ DURDURAN HAMLE   

Türkiye sınırındaki Kürt kenti Kobani’yi kuşatan IŞİD güçlerine karşı şehrin doğusunda büyük çaplı bir bombardıman gerçekleşti.

Türkiye tarafında Kobani’deki çatışmaları izleyen köylüler bunun şimdiye kadar gördükleri en büyük bombardıman olduğunu söylüyor.

Koalisyon güçlerinin bu bombardımanı, IŞİD’in şehrin doğusundan kuzeye doğru başlattıkları saldırının ardından geldi.

IŞİD militanlarının yoğun hava saldırısı sonrasında durduğu ve bazı bölgelerden de çekildiği haberleri geliyor. 

MÜRŞİTPINAR SINIR KAPISINDA SON DURUM

IŞİD güçleri bu saldırıda şehrin IŞİD kuşatmasında olmayan kuzey kesimini, yani Mürşitpınar yönündeki Türkiye sınırı bağlantısını hedef aldı. Bu saldırının başarılı olması durumunda Kobani dört bir yandan çembere alınmış hale gelecek.

BUGÜNE KADAR Kİ EN AĞIR BOMBARDIMAN

kobane-son-durum-kobani-düştü-mü.jpg

IŞİD sadece doğu ve kuzeyden değil batı ve güneyden de Kobani’ye saldırıyor. Koalisyon güçleri de şehrin dışındaki IŞİD güçlerini batı, doğu ve güneyden bombalamaya devam ediyor.

Çarşamba günü 20 defa IŞİD güçleri bombalanmıştı. Perşembe akşam saatlerine kadar koalisyon uçakları yine 20 defa IŞİD mevzilerini hedef aldı.

KOBANİ'NİN ÜÇTE BİRİ IŞİD'DE

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD’in hava bombardımanına rağmen Perşembe günü şehirde ilerlemeye devam ettiğini ve şehrin üçte birini elinde tuttuğunu öne sürdü.

Şehri savunan YPG güçleri yetkilisi İdris Nehsan ise şehrin iki dış mahallesinin, sanayi mahallesi ve Arap mahallesinin IŞİD’in elinde olduğunu ancak çarşamba gerçekleşen bombardımanların ardından sanayi mahallesini geri aldıklarını, IŞİD’in Arap mahallesine çekildiğini söyledi. Türkiye tarafında ise Türk zırhlı birlikleri sınırda beklemeye devam ediyor.

ABD AÇIKLAMASI : 11 SALDIRI YAPILDI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Amerikan güçlerinin, Suriye ve Irak’ta, IŞİD hedeflerine 11 yeni hava saldırısı daha düzenlediğini bildirdi.

kobani-hava-bombardimani.jpg
Açıklamaya göre, Suriye’de, şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani kentinin güneyindeki 6 saldırıda IŞİD’in kontrolündeki 2 bina, 1 tank ve ağır makineli tüfek imha edilirken, örgütün 1 muharebe mevzisine hasar verildi. Saldırılarda örgütün 1 büyük ve 2 küçük ünitesi de hedef alındı. Kobani’nin kuzeyindeki 3 saldırıda ise IŞİD’in 2 küçük ünitesi vurulurken, kontrol ettiği 2 bina da yıkıldı.

Irak’ta, Sincar’ın güneyindeki saldırıda IŞİD’in 1 sığınağı, gizli cephanesi ve küçük bir ünitesi imha edildi. Sincar dağlarının güneyindeki saldırıda da örgütün 1 silahlı aracı kullanılmaz hale getirilirken, küçük bir ünitesi yok edildi.KOBANİ'DEKİ SİVİL HALK GİTMİYOR

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında çatışmaların sürdüğü Kobani (Ayn el-Arap) bölgesindeki binlerce kişinin evlerini terk etmediği bildirildi.

PYD Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kürdo, yaptığı açıklamada, uluslararası topluma, BM başta olmak üzere insan hakları savunucusu tüm uluslararası kurum ve kuruluşlara, Kobani'nin IŞİD'in eline geçmemesi için "acil müdahale çağrısında" bulundu.

IŞİD 2 MAHALLEYE GİRDİ AMA...

IŞİD'in, Kobani'ye güney ve doğudan saldırdığını, batı bölgesinde ise bugün sükunetin hakim olduğunu belirten Kürdo, "IŞİD, Kani Mahallesi ve sanayi bölgesine girdi. Kürt halkını koruma birliklerinin, sabahtan bu yana IŞİD unsurlarıyla çatışması sonucu örgüt bu bölgelerde geriledi" dedi.

HALK GİTMİYOR

Kürdo, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Kobani çevresindeki IŞİD hedeflerini bombalamayı sürdürdüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti:

-"Kobani'de binlerce kişi, olaylardan muzdarip ancak ne olursa olsun bölgeyi terk etmeyi istemiyor. Şehirdeki sivilleri koruyan birlikler, onları güvenli bölgelere aktarıyor ancak kalmaları ya da gitmeleri konusunda herhangi bir zorlama yapılmıyor. Aylardır abluka altında bulunan siviller, dünyadan yardım bekliyor."

Suriye'nin Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arap) kentinde bir süredir bazı Kürt gruplar ile terör örgütü IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 14:40
YORUM EKLE