Kürtler Arasında Kriz Çıkartan Hendek Görüntülendi

Irak Kürt Bölgesel yönetiminin Suriye'deki Rojava sınırına geçişleri önlemek için kazdırdığı ve krize yol açan hendek fotoğraflandı.

Kürtler Arasında Kriz Çıkartan Hendek Görüntülendi

Kürdistan Bölgesel yönetiminin Suriye'deki Rojava sınırında kazdığı hendek Kürtleri karşı karşıya getirdi. PYD, hendeğin Rojava'daki Kürt kazanımına yönelik olduğu gerekçesiyle tepkili. Bölgesel Kürt yönetimi ise terörist unsurlara karşı hendek kazıldığını açıkladı. O hendek görüntülendi.

BARZANİ'DEN KANDİL'İN MEKTUBUNA OLUMSUZ CEVAP

Öte yandan Kandil'in Neçirvan Barzani'ye mektup gönderdiği, Barzani'nin ise "PYD’nin tek başına Rojava bölgesine hükmetmesine karşıyız" yanıtı verdiği ortaya çıktı.

BİTİME 15 KİLOMETRE KALDI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Duhok kentindeki Aloka Köyüne ulaşan hendek kazma çalışmasının bitmesine 15 kilometre kaldığı belirtildi. İş makinaları 3 metre derinliğinde 2 metre genişliğinde hendekler açıyor. Irak Sınır Muhafızları ve Peşmerge güçleri, hendek çalışmasının devam ettiği bölgeyi koruyor.

"590 KİLOMETRE HENDEK KAZDIK"

Bölgede güvenliği koordine eden Peşmerge komutanı Binbaşı Muhammet Hasan, "Irak hükümeti, Suriye ile olan 605 kilometre sınırı boyunca hendek kazılmasına karar verdi. Şimdiye kadar 590 kilometre hendek kazıldı. Son 15 kilometre kaldı" dedi.

"BERLİN DUVARI YA DA ÇİN SEDDİ DEĞİL"

"Bu hendek, Berlin duvarı ya da Çin Seddi değildir. Gerekli güvenlik sağlandığı zaman hendekin doldurulması kolay olacak" diyen Hasan, bazılarının iddia ettiği gibi Suriyeli sığınmacıların geçişini engellemediğini, sivil halkın geçişi için Peşhabur Sınır Kapısı'nın açık tutulduğunu kaydetti.

"905 KİŞİ YAKALADIK"

Sınırın Suriye tarafında gerekli güvenliğin sağlanamaması nedeniyle çok sayıda terör örgütü mensubunun elini kolunu sallayarak Irak topraklarına geçtiğini öne süren Hasan, son bir ay içerisinde Kaçak yollarla geçmek isteyen 905 kişi yakaladıklarını bildirdi.

"TERÖR OLAYLARINI ORGANİZE ETMEK İÇİN IRAK'A GELİYORLAR"

Hasan, "Bu kişilerin ifadelerini aldığımızda çoğunun terör saldırılarını organize etmek için Irak'a geçmek istediğini tespit ettik. Bunlar arasında silah kaçakçılığı yapan tüccarlar da vardı. Çok sayıda roketatar, makinalı tüfek, suikast silahları, patlayıcı madde ve mühimmat ele geçirdik. Elbette bu silah tüccarı için sorun değil. Onlar parasını almaya bakar. Sınır, sadece bir taraftan kontrol edilemez. Gördüğümüz kadarıyla Suriye tarafında sınır güvenliğini sağlayacak askeri güç yok. Biz Irak hükümetinin aldığı karar doğrultusunda güvenliği sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜVENLİK KORİDORUYLA PYD'YE YARDIM EDİYORUZ"

Hendek kazılarını protesto eden grubun, birkaç gün önce iş makinalarını yakmak istemesi üzerine gerginlik çıktığını hatırlatan Hasan, şöyle devam etti:

'Biz Kürdistan Peşmerge Bakanlığı'na bağlı bir güvenlik gücüyüz. Hiçbir partiye bağlı değiliz. Amacımız sınırın iki tarafında güvenliği sağlamak. Ama nedense bu yanlış anlaşılıyor. Suriye tarafından hendeki protesto eden gruba ateş açtığımız öne sürüldü. Böyle birşey kesinlikle doğru değildir. Onlar, iş makinalarını yakmaya çalıştı ve bize ateş açtı. Protesto, bir mesajı iletmek için yapılır, askere ateş etmek veya iş makinalarını yakmak için değil. Oluşturduğumuz güvenlik koridoruyla aslında Suriye Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) yardım ediyoruz. Saldırmalarını değil, bizi kutlamalarını beklerdik.''

"PYD GEÇENLERDEN GÜMRÜK VERGİSİ ALIYOR"

Peşmerge komutanı Binbaşı Muhammet Hasan, PYD'nin kontrol ettiği sınır bölgesinin ticari bir yola dönüştürüldüğünü, sınırı geçen kişilerden gümrük vergisi adı altında 300 dolar alındığını öne sürerek, "Bir horoz bile geçirildiği zaman PYD gümrük vergisi alıyor'' ifadesini kullandı.

İşte Kandil'in Neçirvan Barzani'ye yazdığı mektup:

Kandil Dağı’ndaki KCK yöneticileri, Suriye’deki Kürt bölgesi Rojava konusunda Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Brazani’ye mektup gönderdi. Mektubu alan Barzani de verdiği yanıtta, PKK’nın Suriye’deki partisi olarak bilinen PYD’nin tek başına Rojava bölgesine hükmetmesine karşı olduklarını söyledi.

Kuzey Irak’ta Barzani yönetimine yakınlığı ile bilinen Avestakurd adlı internet sitesine göre, KCK’nın Kandil Dağı’ndaki yöneticileri geçen hafta PKK ve Abdullah Öcalan’a yakınlığı ile bilinen Kürt siyasetçi Mehmet Emin Pencewini aracılığı ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’ye mektup gönderdi. Barzani ile yaklaşık 1.5 saat görüşen Pencewini, KCK’nın, Irak Kürt yönetiminden Rojava bölgesini ayrım yapmadan adil olarak desteklemesini istediğini söyledi.

Görüşmede Başbakan Neçirvan Barzani ise, Rojava bölgesine sürekli yardımda bulunduklarını, oradaki gruplar arasında ayrım yapmadıklarını ve onların iç işlerinde müdahale etmediklerini anlattı. Barzani, "Biz Rojavada’da bir partinin tek başına silahlı gücüne dayanarak orada hüküm kurmasına karşıyız. Rojava bölgesi sadece onların değildir, bütün grupların ve partilerin ortak hareket etmesinden yanayız" dedi.

Neçirvan Barzani’nin görüşmeden sonra, bu görüşünü yazdığı mektubu KCK yöneticilerine iletmesi için Mehmet Emin Pencewini’ye verdiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2014, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER