banner186

Lakabı ve Türk kökenleri... Ve İngiltere'nin yeni başbakanı belli oldu

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin yeni başkanı Boris Johnson oldu. Johnson bu sonuçla birlikte İngiltere'nin yeni başbakanı da seçilmiş oldu. Theresa May, 24 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, hem Muhafazakar Parti liderliğini hem de başbakanlık koltuğundan istifa ettiğini açıklamıştı. "Britanyalı Donald Trump" olarak da bilinen yeni başbakan Johnson Türk kökenleriyle dikkat çekiyor.

Lakabı ve Türk kökenleri... Ve İngiltere'nin yeni başbakanı belli oldu

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin yeni başkanı Boris Johnson oldu. Johnson bu sonuçla birlikte İngiltere'nin yeni başbakanı da seçilmiş oldu.

HUNT İLE YARIŞTI

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, seçimlere şu anda İngiltere Dışişleri Bakanı görevini yürüten Jeremy Hunt ile girmişti. Parti içindeki seçimi kazanan Johnson, hem parti lideri hem de başbakan olmuş oldu. 160 bin üyesi olan Muhafazakar Parti'den Johnson 92 bin 153, Hunt ise 46,656 oy aldı.


JOHNSON'DAN İLK AÇIKLAMA: AB'DEN ÇIKIYORUZ

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecine verilen ad olan Brexit'in en hararetli savunucularından olan 55 yaşındaki Johnson, daha ilk açıklamasında 31 Ekim'de AB'den çıkacaklarını söyledi.

İLK KUTLAMA TRUMP'TAN

Seçim döneminde sürekli Boris Johnson'ın başbakan olmasının "harika" olacağını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, kararın resmileşmesinden sonra sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Boris Johnson'ı İngiltere'nin yeni Başbakanı olduğu için tebrik ediyoruz. Harika olacak!" diyerek ilk tebrik eden oldu.


MAY İSTİFA ETMİŞTİ

Theresa May, 24 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, hem Muhafazakar Parti liderliğini hem de başbakanlık koltuğundan istifa ettiğini açıklamıştı.

"OSMANLI TORUNU" OLARAK ANILIYOR

Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olması sebebiyle "Osmanlı torunu" olarak anılıyor.

BORIS JOHNSON'IN TÜRK KÖKENLERİ

2008'de Londra Belediye Başkanı seçilen, aşırı sağa ve İngiliz milliyetçiliğine yakın fikirleriyle bilinen ve fiziksel benzerliği nedeniyle "Britanyalı Donald Trump" yakıştırması yapılan Boris Johnson, Türk kamuoyunda ise Çankırı'ya ve Osmanlı hükümetine kadar uzanan kökenleriyle biliniyor.

Milli Mücadele karşıtı tutumuyla tanınan ve 1922'de İzmit'te linç edilerek öldürülen gazeteci ve Osmanlı'nın son İçişleri Bakanı Ali Kemal, İngiltere siyasetinin tepesine oturması muhtemel isimlerden olan Boris Johnson'ın dedesinin babası olarak biliniyor. İkinci Abdülhamid tarafından birkaç defa sürgüne gönderilen aslen Çankırılı olduğu bilinen Ali Kemal, 1903 yılında Londra'da Wilfred Brun isimli bir İngiliz kadınla evlenmiş ve çiftin Osman Kemal isimli bir çocukları olmuştu. 1912'de Türkiye'ye dönen Ali Kemal'in vefatının ardından İngiltere'de büyüyen Osman Kemal, İngiliz vatandaşlığına geçmiş ve "Johnson" soyadını almıştı.

BORİS JOHNSON KİMDİR?

İngiltere'nin yeni başbakanı ve Muhafazakar Parti'nin yeni lideri Boris Johnson seçildi. Bu gelişmenin ardından, Boris Johnson'un kim olduğu, özel yaşamı ve kariyeri merak konusu oldu. Peki, Boris Johnson kimdir?

Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson olan politikacı, 19 Haziran 1964 tarihinde dünyaya geldi. Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in torunu olan Stanley Johnson'ın oğlu olan Boris Johnson, Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra The Times'ta kariyerine başladı.

Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph'a geçti. 1999'da The Spectator'da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi.

İngiltere Muhafazakâr Parti'nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü.

13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron'un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

HABER7

YORUM EKLE