NASA'nın skandal Van Gölü paylaşımı düzeltildi!

Tam 3 yıl önce Van Gölü'nü Himalayalar'da bir göl olarak gösteren NASA, gelen tepkiler üzerine o hatadan döndü. Şehrivan'ın da geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği konuyla ilgili haberlerin ardından NASA o hata ile ilgili düzeltme yaptı.

NASA'nın skandal Van Gölü paylaşımı düzeltildi!

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2015’te Türkiye’nin en büyük gölünü Himalaya diye göstermesinin ardından devam eden tartışmaların ardından düzeltme geldi. 

Şehrivan Gazetesi'nin de geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği ve tepkilerin artarak sürdüğü o paylaşımın üzerinden 3 yıl geçtikten sonra hata ile ilgili adım atıldı. 

Instagram hesabında 1 Şubat 2015 tarihinde bir NASA astronotu tarafından Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafını 'Himalayalar'da karla kaplı bir göl' diye paylaşan ISS, Düz Dünya Derneği Başkanı Doğukan Özkan'ın örgütlediği Türk sosyal medyakullanıcılarının tepkisinin ardından bu hatayı aradan geçen 3,5 yılın ardından düzeltti. Van Gölü'nün fotoğrafına 'Bu başlık düzeltilmiştir' ifadesi ekleyen ISS, hatayı bildiren sosyal medya kullanıcılarına da teşekkür etti. Konuya ilişkin konuşan Dernek Başkanı Özkan, uzay bilimleriyle ilgili araştırmalar yaptığını belirterek, Türkiye'de bu konuda faaliyet gösteren kurumların çalışmalarında yer almak istediğini söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER