Öcalan'ın davası görüldü! İşte karar...

Abdullah Öcalan'ın, yakalanmasıyla ilgili Yunanistan'a açtığı davanın duruşması yapıldı.

Öcalan'ın davası görüldü! İşte karar...

Atina İlk Derece İdari Mahkemesi'nde görülen davada, kararın başka duruşma gerçekleşmeden üç ay ile bir yıl arası bir sürede açıklanacağını bildirildi.

 

Abdullah Öcalan'ın avukatı Yannis Rahiotis mahkeme sonrası yaptığı açıklamada, 8 yıl sonra davanın görüşülmeye başlandığına dikkati çekerek, olumlu bir sonuç almayı beklediklerini söyledi. Öcalan'ın diğer avukatı Ebru Günay ise Yunanistan adaletinin adil bir karar vermesini umduklarını belirterek, ülkedeki avukat grevine rağmen izin veren baroya ve meslektaşlarına teşekkür etti.

 

Öcalan, 2008 yılında avukatları aracılığıyla Yunan devletini "Yasa dışı muamele yapmak ve temel insan haklarını ihlal etmekle" suçlayarak, 20 bin 100 avro tazminat talebinde bulunmuştu. Davanın 9 Kasım 2015'te gerçekleşen ilk duruşmasında mahkeme, dava dosyasındaki eksik belgelerin tamamlanabilmesi için erteleme kararı almıştı. Dava dilekçesinde, 1988’de Suriye’den kaçtıktan sonra yakalanıncaya kadar olan süreci anlatan Öcalan, Yunan devletinin, "Kendisini koruyacağı ve siyasi iltica hakkı tanıyacağı" yönünde söz verdiğini ancak bu taahhüdünü yerine getirmediğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 14:32
YORUM EKLE