Yurt dışı oyları sayıldı! Hangi ülke Türkiye'de kimi tercih etti?

24 Haziran seçimleri sonuçlandı. Türkiye'de 49 milyon seçmen oy kullanırken, Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi, HDP, MHP, İYİ Parti mecliste yer aldı. Peki, dünyada hangi ülke, hangi parti ve cumhurbaşkanına oy verdi? İşte o harita...

Yurt dışı oyları sayıldı! Hangi ülke Türkiye'de kimi tercih etti?

ŞEHRİVAN SEÇİM - Erken seçim olarka kabul edilen 24 Haziran seçimleri dün itibariyle tamamlandı.

 

Ak Parti ile MHP'nin Cumhur İtifakı olarak girdiği seçimde yüzde 53 oranında oy alırken, CHP, İYİ Parti ve Saaadet Partisi'nin Millet İtifakı iler girdiği seçimde yüzde 33 oranında oy aldı. Her hangi bir itifakta yer almadan seçime giren HDP ise yüzde 12'ye yakın bir oy alarak Türkiye'nin 3'üncü büyük partisi oldu.

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52'lik oy oranı ile diğer rakiplerini geride bıraktı. Erdoğan'ı en fazla zorlayacak aday olarak gösterilen Muharrem İnce yüzde 30'luk oy oranı elde ederken, Selahattin Demirtaş ise yüzde 8'in üzerinde oy oranı elde etti. Erdoğan bu oranlara göre 63 ilde kazanırken, oy oranında İnce'nin geride kalan Demirtaş ise 10 ilde galip geldi. İnce ise sadece 8 ilde galip gelebildi.

 

Yurt içinde yapılan seçimin ardından kullanılan oy sayıldı ve sonuçlar açıklandı. Peki, Dünya'da hangi ülke hangi Cumhurbaşkanı ve parti oy verdi? İşte o harita ve rakamlar:

 

CUMHURBAŞKANLIĞI

 

 

MİLLETVEKİLİ:

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER