banner211

Bakan Selçuk anlattı: Eğitimde neler olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tedbirlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Selçuk anlattı: Eğitimde neler olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Selçuk, okul tatilinin uzayıp uzamayacağına dair, ''Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin bizim hazırlıklarımız var, senaryolarımız var. Bütün vatandaşlar şundan emin olsun, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukun her zaman koruruz. İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak." açıklamasını yaptı.

SINAV İÇERİĞİ NASIL OLACAK
Televizyonda eğitimle tam bir eğitimin söz konusu olamayacağını, bunun farkında olduklarını ve tedbirlerini almak zorunda olduklarını belirten Bakan Selçuk, "Öğrenciler yüz yüze hangi eğitimi aldılarsa sınav içerikleri de onlardır." ifadelerini kullandı.

UZAKTAN EĞİTİM
Derslerin Pazartesi günü başlayacağını belirten Bakan Selçuk, ders süresinin 20 dakika olacağını belirtti ve şu şekilde konuştu:

"Bütün ekip ve içerikler hazır, çekimler bitti.  Pazartesi 09.00'da başlayacak. Dersler okuldaki gibi 40 dakika değil 20 dakika olacak. Diyelim çocuk izleyemedi, kaçırdı. Tekrar saatleri var. İlkokulun, ortaokulun, lisenin listesi ayrı. Bunların hepsi hazır. Televizyonda vereceğimiz eğitim aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacak.

SANAL SINIFLAR
Bunların takvimi, hangi ilde ne zaman, hangi saatte açılacak, bunların hepsi hazır ve yayınlanacak. Bizim elimizde şu anda 3 tane sınav paketi var. Bu hazır, ben desem ki 'Bu paketi 5 dakika sonra hayata geçirelim', geçirebiliriz.

EN İYİ ÇİN, SONRA TÜRKİYE
Dünyada en iyi Çin, sonra biz geliyoruz. Bunu ulusal düzeyde yapan nadir ülkelerden biriyiz.

LGS VE YKS ERTELENECEK Mİ
Eğer sağlık koşulları bunu gerektirirse ertelenebilir. Tercihim ertelememek, zamanında yapmak sınavı."

OKULA GİTMEYEN ÖĞRENCİ SAYISI
Alınan tedbirler kapsamında okula gitmeyen öğrenci sayısına ilişkin verileri paylaşan Selçuk, "Dün itibarıyla 900 milyon öğrenci okulda değil. Bütün dünyada 1 milyara yakın öğrenci okula gitmiyor. Bu sayı artacak." dedi.

Ziya Selçuk, destekleme ve yetiştirme kurslarını, bu virüsten dolayı ortaya çıkan telafi ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hale getiren program hazırladıklarını bildirdi.

ENSONHABER

YORUM EKLE