BAŞKAN ÖZGÖKÇE GENÇLERLE BULUŞUYOR

Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği ‘Eğitimde İyi Örnekler’ Projesi kapsamında ‘Başkanımız Gençlerle Buluşuyor’ konferanslarının ikincisi Ahmed-i Hani Lisesi’nde gerçekleştirildi.

BAŞKAN ÖZGÖKÇE GENÇLERLE BULUŞUYOR

Okul Müdürü Ayhan Koçak’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından öğrencilere hitap eden Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, öğrencilerle bir araya gelmek ve beyin jimnastiği yapmak için burada olduğunu söyledi. Belediye olarak yol, su ve park gibi birçok hizmeti yapabildiklerini ama iyi bir gençlik yetiştirmedikleri takdirde bunların hiç bir anlamının olmayacağını dile getirdi. Ahmed-i Hani Lisesi’ndeki öğrencilerin Alman ve Fransız gençliğinden farklı olduğunun altını da çizen Özgökçe, “Sizleri diğer gençlerden ayıran özellik son din İslami sağlam inanç yanında kadim bir gelenek ve kültürden gelmemizdir. Fatih Sultan Mehmet sizin yaşınızda iken bir çağı kapatıp bir çağı açtı. Atalarımızın bu güzel başarılarını kendinize örnek alıp çok çalışmalısınız. Zamanımızı çok iyi değerlendirip Türkiye’nin daha da büyümesi ve kalkınmasına ciddi destek vermelisiniz” dedi.

 

 ÖZGÖKÇE: ARKADAŞLARINIZI DOĞRU SEÇMELİSİNİZ

Lise son öğrencileri üniversite imtihan süreci içerisinde olduklarını ve bu yüzden boş zamanlarının olmadığını vurgulayan Özgökçe, öğrencilere, “Sizin boş işlerle uğraşan ve bir hedefi olmayan kişilerle sizin işiniz olamaz. Çünkü sizi sevmeyen sizi yolunuzdan edecek arkadaşınızın boş gördüğü zamanın her dakikası sizi hedeflerinize ulaşmanıza bir engel demektir. Bundan dolayı görüştüğünüz arkadaşlarımızı çok iyi seçmelisiniz. Etrafınızdaki negatif konuşmalara katılmayın. Eğer, konuşmanın bu yönde ilerlediğini görürseniz, özür dileyerek kibarca oradan uzaklaşın. Öğretmenlerinizin tavsiyeleri ile bir program dahilinde çalışmalısınız. Alın teri olmadan istenilen hedefe ulaşmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Bizi iyi yönlendiren arkadaşlarımızla zaman geçirmeliyiz. Ancak zamanınızın beş dakikasını bile boşa harcayan arkadaşlardan uzak durmalısınız. Size üniversiteyi kaybettirecek arkadaşlarınızdan uzak durun, hayatımızın kararını verirken sık eleyip ince dokumalıyız.” Şeklinde konuştu.

 

Üniversite sınavlarının artık çok kolay olduğunu belirten Özgökçe, sadece biraz zaman ayırıp çalışmalarının yeterli olacağını anlattı. Özgökçe şu ifadelere yer verdi: “Eskiden sınavlar çok zordu, sadece öğrencileri elemek için yapılıyordu. Oysa yeni Türkiye ve büyüyen Türkiye’de şimdi düzenli Lise müfredatlarına çalışan öğrenciler imtihan soruların yüzde 70-80’ini çok rahat yapabiliyor. Ayrıca deneme sınavları yapılıyor. Öğrenciler kendilerini değerlendirebiliyor.  Bu sınavlarda yanlışlarını tespit edip, bu yanlışlarını ve eksiklerini gideriyor.”

 

“ÖĞRENMENİN EN İYİ YOLU ÖĞRETMEKTİR”

En iyi öğrenme yöntemlerinden biri de konuyu arkadaşlarına anlatmak olduğunu dile getiren Özgökçe, “Konuyu öğrenmenizi ve birbirinize anlatmanızı tavsiye ediyorum, bu yöntemle çok başarılı olacağınıza inanıyorum. Üniversite sınavını kazanmak artık elinizde, mutlaka gayretli olmalısınız. Elinizdeki tüm imkanları değerlendirip çabalayın, hiçbir çalışma ve alın teri neticesiz karşılıksız kalmayacaktır. Ailenizle ve çevrenizle iyi ilişkiler içerisinde olup moralinizi yüksek tutun. Hedeflerinizin gerçekleşmesini engelleyecek en ölümcül şey, ertelemektir. Asla ertelemeyin, bugünün işini yarına bırakmayın. Kariyer edinmek için önce bir hedefe kitlenin, yaptığınız işi en iyi şekilde yapmak ve bunu yaparken mutlu olmak için önce kendinize odaklanın, ne yapmak istediğinizi, neyin sizi iyi geliştireceğine, hangi yönlerinizin güçlü, hangilerinin gelişmesi gerektiğine ancak bol bol kitap, dergi okuyarak ulaşabilirsiniz.” Dedi.

 

ÖZGÖKÇE: DUA ALIN

Öğrencilere, aileleri ile birlikte zaman geçirmeleri tavsiyesinde de bulunan Özgökçe şöyle devam etti: “Ders dışındaki tüm zamanınızı aile bireyleriniz ile birlikte geçirin. Günde en az 10 sayfa kitap okumanızı tavsiye ediyorum. Anne ve babanız ile öğretmenlerinize her gün sarılın onların dualarını alın. Aileniz başarılarınızla övünecektir. Ama çalışmadığınız takdirde ailenizin size verdiği emekleri boşa çıkarmaktan başka elinizde hiçbir şey kalmayacak. Ailenizi üzmek istemiyorsanız var gücünüzle kendinizi çalışmaya verin, zamanınızı iyi değerlendirin. Ders çalışırken kendinizi sportif ve kültürel alanlarda da geliştirmenizi tavsiye ederim. Hiç boş zamanımız yok. Çünkü aktivite saatlerimizde yabancı dil öğrenme, sportif ve kültürel faaliyetlerle zamanımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Bu aktiviteler kapsamında Gerekirse olimpiyat ve diğer sınavların sorularını çözerek de kendinizi en zor olan sınavlara hazırlayın. Bu şekilde üniversite sınavı size çok kolay gelecektir.”

 

Başkan Özgökçe konuşmasının devamında, “Öğrencilere ‘3T’ diye adlandırdığı televizyon, tablet ve telefondan uzak durmaları gerektiğini dile getiren Başkan Özgökçe, “Çünkü bu elektronik cihazlar zamanınızın tamamını alıyor. Zaman bunlarla su gibi akıp gidiyor. Bugün bu güzel lisemizde sizlerle bir araya geldik, bir nebze olsun faydalı olabilmek için inşallah moralinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutup başarılı olursunuz. Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. Bakın okuduğunuz okulunuzun ismi çok önemlidir. ‘Ahmed-i Xani’  hayatlarını öğrenme ve öğretme üzerine kuran büyük bir zattır, bunları kendimize bir rehber bilmeliyiz. "Mem û Zîn"i bir şairin naklettiği bir aşk hikayesinden önce bir fikir kitabıdır. Bu kitabında doğu şiirinin bütün güçlü yanlarını yansıtmanın yanında fikirlerini ifade etmede kendi kültür ve bilgisini açıkça ortaya koyan Xanî, kendisinden önce yazılmış olan kitaplarda kaydedilen düşünsel ve felsefi tartışmalar üzerinde de kafa yormuş ve bütün bunları yaparken kendine göre "hedefi" olan bir şair olarak hareket etmiştir. Arkadaşlar, bu kısa zamanda eksikleri giderip sınava hazır olmalıyız. Sınava girdiğiniz zaman tüm sorular size bildik gelmeli rahat çözebilmelisiniz. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi gelecekte ne yapıyor olarak görmek istiyorsanız, onu yaparken canlandırın. Sevdiğiniz bir bölümü kazandınız ve akabinde güzel bir iş sahibi oldunuz. Sağlıklı bir şekilde koşuyorsunuz, bahçenizdeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz ya da çalışıyorsunuz ve çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece, hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz.” Sözlerine yer verdi. (ŞEHRİVAN HABER)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 09:49
YORUM EKLE