Erdoğan o proje için tarih verdi

30 bin öğretmenin atama töreninde konuşan Erdoğan, 'Fatih projesini süratle 3 yıl içinde inşallah bitireceğiz.' dedi.

Erdoğan o proje için tarih verdi

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 104 branşa 30 bin kadro için öğretmen ataması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Erdoğan, butona basarak atama işlemini başlattı. 

Törende konuşan Erdoğan, yeni atamalarla öğretmen sayısının 923 bine çıkacağını söyledi.

Atamaların 121 bin kişi içinden yapılacağını aktaran Erdoğan, özetle şu ifadeleri kullandı:

Son 13 yılda 542 bin 120 yeni öğretmen ataması yapıldı. Yeni atamalarla öğretmen sayısı 923 bine çıkacak. Bugün yapılacak atama KPSS puanına göre gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 90 bin öğretmn ataması daha yapıldığında kadrolarında doluluk ortanı yaklaşık yüzde 100'e çıkacak. 121 bin başvuru içinden 30 bin öğretmenin ataması yapılacak. 

 

"FATİH PROJESİNİ 3 YIL İÇİNDE BİTİRECEĞİZ"

Göreve geldiğimizde eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanlarına öncelik vereceğimizi söylemiştik.Önceliklerimizin en başında eğitim geliyor. Yetişmiş insanızın varsa güçlü bir ülkesiniz. Bir yandan fiziki şartları artırırken, şu anda yaklaşılk 280 bin civarında derslik var. Öte yandan araç gereçleri giderme derdinde olduk. Fatih projesini 3 yıl içinde bitireceğiz. Fatih projesiyle artık sınıflarımız bilişim teknolojileri sınıfına dönüştü. İlkokul, ortaokul ve liselerde ders kitaplarını öğrencilerimize ücretsiz veriyoruz.

 

"ÜNİVERSİTE OLMAYAN İLİMİZ YOK"

Yüksek öğretimde çok önemli hizmetler gerçekleştirdik. Şimdi 193 üniversitemiz var. Üniversitenin olmadığı il yok, bütün illerimizde üniversite var. 

 

"MÜFREDAT KONUSUNDA EKSİKLİĞİMİZİ GİDERMELİYİZ"

Spor salonlarını da projelere koymaya başladık. Bugün kimse ülkemizde eğitim alt yapısıyla ilgili can alıcı noktada eksik bulamaz. Bugünkü atamayla öğretmen eksiğimizi tamamen kaldırma konusunda önemli bir adım attık. Müfredat konusundaki eksikliğimizi gidermemiz lazım. Bundan sonra eğitimin kalitesini yükseltmeye odaklanmak zorundayız altyapıda elde ettiğimiz başarıyı eğitimin içerğini iyileştirerek taçlandırmak zorundayız.

 

"ÖĞRETMENLİK ADANMIŞLIK İSTEYEN BİR MESLEKTİR"

Sizden öğrencilerinize her zaman ailenize sarıldığınız gibi sarılmanızı ve gelecek nesilleri yetiştirmenizi bekliyorum. Yeni Türkiye'nin nitelikli eğitimini sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Öğretmenlere de bu yolda önemli işler düşüyor. Öğrencilerinize annenize sarıldığınız şekilde sarılın ve ülkenin gelecekleri olarak onları siz yetiştirin. Yeni bir heyecanla, yeni bilgilerle sizlerden çok büyük beklentim var. Yeni Türkiye'nin nitelikli eğitimini sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Öğretmenlik adanmışlık isteyen meslektir. 

 

3 ÇOCUK VURGUSU

Sizlere de, hayatına yeni başlayan gençler olduğunuz için 3 çocuk vurgusu yapıyorum. Nüfusumuzu genç tutamazsak şu an Batı dünyasının karşılaştığı tehlikeye biz de düçar oluruz.  Ekonominin temelini insan teşkil eder. İnsan varsa, emek, sermaye, üretim vardır. İnsan yoksa bunların hiçbiri yoktur. Güçlü aileler olursa güçlü milletleri kurarız. Bizim milli, yerli hassasiyetimiz eğitim konusunda da geçerlidir. 


KAYNAK-HÜR HABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 12:14
YORUM EKLE