İyi dersler Van!

2019-2010 eğitim öğretim yılı yurt genelinde olduğu gibi Van’da kutlamalar ve resmi törenler ile başladı. Yeni eğitim-öğretim yılı kapsamında Van ve ilçelerinde gerçekleştirilen törenlerde eğitimde başarıya vurgu yapıldı. Eğitimde Türkiye’de 75’inci sırada bulunan kentin eğitimde başarıya çok ihtiyacı olduğu dönemde yeni eğitim yılı açılışında Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de eğitim alanında yapılan çalışmalara vurgu yaptı.

İyi dersler Van!

ŞEHRİVAN HABER-ÖMER FARUK TOKTAŞ - 2019-2010 eğitim öğretim yılı yurt genelinde olduğu gibi Van’da kutlamalar ve resmi törenler ile başladı. Yeni eğitim-öğretim yılı kapsamında Van ve ilçelerinde gerçekleştirilen törenlerde eğitimde başarıya vurgu yapıldı. Eğitimde Türkiye’de 75’inci sırada bulunan kentin eğitimde başarıya çok ihtiyacı olduğu dönemde yeni eğitim yılı açılışında Van Valisi Mehmet Emin Bilmez de eğitim alanında yapılan çalışmalara vurgu yaptı.

OKULLAR YENİDEN KAPILARINI AÇTI

14 Haziran 2019’da çalan son ders zili ile sona eren 2018-2019 eğitim öğretim yılında yoğun bir temponun ardından 3 aylık yaz tatiline giren öğrenci, öğretmen, idareci ve çalışanlar yeni eğitim öğretim yılına da dün ilk ders zilinin çalması ile başlamış oldu. Van ve ilçelerinde çelenk sunumu ve birçok okulda gerçekleştirilen kutlamalar ile coşkulu bir şekilde karşılanan yeni eğitim-öğretim yılının ilk gününde Van genelinde 1505 eğitim kurumunda 336 Bin öğrenci sınıflardaki yerini aldı. İlköğretime yeni başlayan binlerce çocuk da velileri ile birlikte okuldaki ilk günün heyecanını yaşadı. Yeni eğitim-öğretim yılı kapsamında Van’da ilk ders zilini Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez çaldı. Van Valiliği önünde çelenk sunumu ile başlayan kutlama programları İpekyolu İlçesine bağlı Hacı Ali Akın ilköğretim okulunda devam etti. Vali Bilmez başta olmak üzere birçok kurum amirinin, idareci, öğretmen ve velinin katıldığı programda halk oyunları gösterisi ile de renkli anlar yaşandı. Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte gözler bir kez daha Van’ın eğitimdeki yerine çevrilirken Türkiye’de son 10’da yer alan ilin eğitim sıralamasının değişmesi gerektiği gerçeği bir kez daha gündeme geldi. Zira son yıllarda eğitim alanında yapılan yatırımlara, açılan onlarca özel eğitim kurumuna rağmen Van ülke genelindeki sınavlarda alınan sonuçlara göre ciddi kayıplar yaşayarak son 75’inci sıraya kadar geriledi.

EĞİTİMCİLER VAN’IN EĞİTİMİN DEĞERLENDİRDİ

Van’da 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılışı ve İlköğretim Haftası, kutlama programlarının ilki olan Van Valiliği önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Çelenk sunumuna İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ile birlikte ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin sunumunu Tevke yaptı. Valilik bahçesinde gerçekleştirilen çelenk sunumunun ardından İpekyolu Hacı Ali Akın İlköğretim Okulunda yeni eğitim-öğretim yılı kapsamında kutlamalar gerçekleştirildi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in ve beraberinde İl Jandarma Komutan Vekili Albay Naci Akkaş, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı program 4. Sınıf öğrencilerinin 1. Sınıf öğrencilerini çiçekli karşılaması ile başladı. Program halk oyunları gösterisi ve öğretmenler ile öğrenciler adına yapılan temsili konuşmalar ile devam ederken Van Valisi Bilmez ve İl Milli Eğitim Müdürü Tevke’de açıklamalarda bulundu. Şehrivan’a özel açıklamalarda bulunan bazı veliler ve öğrenciler de yeni eğitim-öğretim yılından beklentilerini sıraladı. 

TEVKE: “SİZİN SEVGİNİZ EĞİTİMİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

İlk olarak öğretmenlere seslenen ve tüm donanımlara rağmen öğretmenlerin eğitim temel taşı olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke şu şekilde konuştu: “2019-2010 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor; okulla bu yıl tanışan öğrencilerimize ve aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. İlimizde bu yıl 1505 eğitim kurumunda 336 bin öğrenci, 18 bin öğretmen ve 3500 çalışan ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Sevgi bahçesinin gönül bahçıvanı olan değerli öğretmen arkadaşlarım, gerçek eğitim kendinizden en iyiyi vermekten geçer. Bu bağlamda eğitim sistemimiz teknik olarak her ne kadar mükemmel hale getiriliyor, derslerin muhtevası elektronik ortamlarda hazırlanıyor, sınavlar uzaktan kontrolle yapılıyor olsa da özel ve genel amaçlarına sizsiz ulaşmanın mümkün olmayacağı aşikârdır. Sizin fedakârlığınız, sevginiz, dokunuşunuz, tebessümünüz, yüreğinizdeki vatan ve bayrak sevgisi eğitimimizin olmazsa olmazıdır.”

TEVKE: “BAŞARI İÇİN VELİ-ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Başarıya ulaşmak için öğrenci velilerinin eğitimin en büyük paydaşlarından biri olduğunu ifade eden Tevke “Sizlere emanet ülkemizin geleceği küçük yavruları bu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü bir insan olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti sabrı ve fedakârlığı ile olabilecektir. Bu dileklerle eğitim sistemimizin eli ayağı olan sizlere yürekten başarılar diliyorum. Saygıdeğer velilerimiz sizler eğitim sistemimiz içerisinde hedeflerimize ulaşmamız noktasında en önemli paydaşlarımızsınız. Sizlerden gerekli katkıyı almadan tam olarak başarılı olmamız mümkün değil. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraber hazırlayacağız. Bunun için her zaman iletişim halinde olmanız ve kesintisiz bir diyalog ortamı oluşturmamız gerekmektedir. İnanıyoruz ki, iyiye ve güzele birlikte ulaşabiliriz.” İfadelerini kullandı.

TEVKE: “ÖĞRENCİLER ÇAĞI YAKALAMALI”

Öğrencilere de seslenmeyi ihmal etmeyen Tevke “Sevgili öğrenciler sizler bizim geleceğimizin teminatlarısınız. Bizim bütün gayretimiz sizlerin yetişmesi ve iyi birer yurttaş olabilmesi içindir. Önümüzdeki yüzyılın bilim adamları, yöneticileri, öğretmenleri sizler olacaksınız. Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı kendinizi iyi yetiştirmeli başka bir deyişle çağı yakalamalısınız. Bizlerde bunun için elimizden geleni yapacağız. Okuyan, araştıran, sorgulayan ve sonuç alabilen; ülkesini, bayrağını ve tarihini seven bir insan olarak yetişmeniz en büyük amacımızdır. Bu duygularla 2019-20120 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyor, başarılarla neticelenmesini temenni ediyorum.” Diyerek sözlerini noktaladı.

BİLMEZ: “HERŞEY SİZİN İÇİN HAZIRLANDI”

Öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmeleri için her türlü çabayı sergilediklerini belirten Van Valisi Mehmet Emin Bilmez “Konuşmalarıma başlamadan önce başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete uğurladığımız öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyorum. Sevgili öğrenciler sizleri sevgi ve muhabbetle kucaklıyor, gözlerinizden öpüyorum. Sizleri çok seviyoruz çünkü sizler; bizlere ailelerinizin emanetlerisiniz. Bu ülkenin geleceği ve ülkemizi inşa edecek olan, ülkenin sorumluluğunu üstlenecek, ülkenin gelişmişliğini refahını arttıracak olanlar sizlersiniz. Sizin iyi bir eğitim almanız ve iyi yetişmeniz için biz de her türlü çabayı göstermeye çalışıyoruz. Bugün 1505 okulda 336 bin öğrencimiz eğitim-öğretime başladı. Tertemiz okullar, tam donanımlı laboratuvarlar ve pırıl pırıl sınıflar sizler için hazırlandı. Bunlar sizin daha iyi eğitim görmeniz için hazırlandı. Sizin bu okulların, anne ve babalarınızın, öğretmenlerinizin hakkının ve emeğinin karşılığını vereceğinize eminiz.” İfadelerini kullandı.

BİLMEZ: “ÖĞRETMENLER ANLATMALI ÖĞRENCİLER DİNLEMELİ”

Öğrencilere ve öğretmenlere seslenen Bilmez öğrencilere çok araştırıp meraklı olmaları gerektiğini, öğretmenlere de öğrencilerin kendilerine emanet olduğu bilinci ile davranmaları gerektiğini hatırlatarak “Bunun karşılığını çok çalışarak, üreterek, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak başarılara imza atarak verebilirsiniz. Sizler şimdi ilkokul sıralarından başlayarak yarın ise lise ve üniversite sıralarında olacaksınız. Geleceğiniz mevkilerde ülkemizin sorumluluklarını üsleneceksiniz. Şimdiden bunun bilincinde olun ve kendinizi ülkemize, insanlığa hizmet aşkıyla yetiştirin. Bunun için çok okuyun, çok çalışın, çok araştırın. Öğretmenlerinizi ve büyüklerinizi dinleyin. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım. Sizler de fedakârlık isteyen kutsal bir mesleğin mensuplarısınız. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Onları en iyi şekilde eğitmek, vatanını, milletini seven, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek değeri biçilmez bir hazinedir. Bu konuda siz eğitimcilerimize güvenimiz sonsuzdur.” Dedi. 

BİLMEZ: “VAN’I ÜST SEVİYELERE TAŞIMAK İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Van’ı eğitim anlamında daha üst seviyelere taşımak için ellerinden gelen tüm gayreti sergileyeceklerini belirten Bilmez “Bizler aileler olarak çocuklarımızın eğitiminde öğretmenlerimize destek vermeliyiz. Çocuklarımızın yetişmesinde öğretmen, öğrenci ve veli hep birlikte seferber olmalıdır. Eğitim bizim birinci önceliğimiz. Devlet olarak Van’daki akademik başarıyı yükseltmek ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Gerek okullaşma, gerek eğitim kadromuzun güçlendirilmesi, sürekli eğitim merkezlerimiz gibi çalışmalarımızla Van’ı eğitim alanında daha üst seviyelere taşıma gayreti içinde olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ülkemize, milletimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Diye konuştu.

YAVUZER: “TÜM YAZ ÇALIŞTIK OKULLAR EKSİKSİZ ŞEKİLDE HAZIR”

Yeni eğitim-öğretim yılına yaz boyunca yapmış oldukları çalışmaların ardından tüm okulları hazır hale getirdiklerini belirten İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer ise “Öncelikle yeni eğitim-öğretim yılının bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Yeni sezonun önceki yıllardan daha da başarılı, daha iyi olmasını temenni ediyorum. İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaz tatili boyunca yerimizde durmadan çalıştık. Yazın tüm okullarımızı ziyaret ettik, okullarımızın fiziksel ve donanımsal olarak eğitim-öğretime hazır olması için tüm yönetici arkadaşlarımızla beraber elimizden geleni yaptık. Bugün itibari ile de bütün okullarımız eğitim-öğretime en iyi ve en sağlıklı şekilde başlayacaklardır. Bu bağlamda hiçbir problem olmadan her geçen gün daha iyiye gitmekle ilgili hedeflerimiz var. Yeni eğitim-öğretim yılında hedeflerimizi hem akademik hem sosyal faaliyetler anlamında en üst düzeyde tutarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.” Şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUMUZ OKULA GELİRKEN BİR TEDİRGİNLİK YAŞADI”

Çocuklarını okula getirirken bir tedirginlik yaşadıklarını fakat çocuklarının yeni arkadaşlar kazanması ile stresini attığını belirten bir öğrenci velisi ise “Bugün 7 yaşındaki çocuğumuzun ilkokul gününün heyecanını tüm aile olarak yaşıyoruz. Çocuğumuzun ailesinden uzakta tek başına bırakacağımız ilk yer ilkokul olacak. Sabah saatlerinde okula ilk geldiği andan itibaren yüzündeki endişeyi ve korkuyu görünce çok tedirgin olduk bizde ama burada kendisi gibi küçük çocukları görünce onlar ile oyunlar oynayarak ve tanışarak üzerindeki stresi attı. Bizimde içimiz bir nebze olsun rahatlamış oldu. Öğretmenler de, idareciler de çok ilgili davranıyorlar umarım onların bu ilgisi alakası her zaman devam eder. Yeni eğitim yılı herkese hayırlı olsun.” Diye ekledi.

SON SINAVDA BAŞARI SIRASI 81 İL ARASINDA 75’E KADAR DÜŞMÜŞTÜ

Yeni eğitim-öğretim yılına büyük umutlarla başlayan Van’ın eğitim sıralamasındaki karnesi ise can sıkıyor. Yapılan sınavlara göre yapılan değerlendirmelerde sürekli olarak son 10 il arasında yer alan Van, son olarak da Lise Girişi Sınavı (LGS) sonuçlarına göre sonlarda yer almıştı. Son LGS'de toplam net sayısı baz alınarak en başarılı il sıralaması açıklandı. En başarılı iller; Muğla, Tunceli ve Giresun olurken, Şırnak, Hâkkari ve Siirt ise başarı sıralamasının en altında kaldı. Başarılı il sıralamasında Van, 75’inci sırada yer alarak geçtiğimiz yılki başarı sıralamasının 10 sıra altında kalmıştı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılmasının ardından yeni sistem Lise Geçiş Sınavı (LGS) olarak belirlenince başarı sıralamasında son sıralarda yer alan Van, 2018 yılında başarı sıralamasında 63’üncü sırada yer almıştı. 
 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 08:49
YORUM EKLE