Okullardaki sosyal etkinlikler iptal

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüse karşı alınan tedbirleri açıkladı. YÖK Başkanı da üniversitelerin tatil edilmesi konusuna değindi.

Okullardaki sosyal etkinlikler iptal

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), koronavirüs salgını nedeniyle tedbirleri artırdı.

Bu kapsamda okullardaki tüm sosyal etkinlikler, iptal edildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni koronavirüs vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde arttığı ifade edildi.

MEB'DEN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da yeni virüsün hızla yayıldığı yönünde bilgiler verildiği vurgulanan yazıda, bu kapsamda Türkiye'de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı hatırlatıldı.

ETKİNLİKLER İPTAL
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul ve kurumlarda da alınması gereken önlemlerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir."

Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı kaydedildi.

ÜNİVERSİTELERE ARA VERİLECEK Mİ
Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde eğitime ara verilip verilmemesi konusunda devlet kararına uyacaklarını bildirdi.

Saraç, "Büyükşehirlerde yüzbinlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde biz müteredditiz. Devlet kararına uyacağız. Oradan bir karar gelmeden atacağımız adımın sağlık açısından da risk taşıyacağını düşünüyoruz." dedi.

TİYATRO, MÜZE, KONSER, İSMEK ETKİNLİKLERİ MART SONUNA KADAR İPTAL
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, da Şehir Tiyatroları’nın sahneleyeceği oyunların, İSMEK’teki eğitimlerin ve müze ziyaretlerinin mart sonuna kadar iptal edildiğini duyurdu. İmamoğlu, koronavirüse karşı dezenfeksiyon çalışmalarının hızla sürdüğünü belirterek, "Şehir tiyatrolarımıza dair bir karar verdik. Mart sonuna kadar, Cemal Reşit Rey gibi toplu alanlarda, bu tür gösterilerin olduğu yerlerdeki etkinlikleri iptal etme kararı aldık. İSMEK’ler de insanların toplu olarak geldikleri ve eğitim aldıkları yerler. Oradaki eğitimin de yine tedbir alarak, ay sonuna kadar iptaliyle ilgili vatandaşlarımıza bilgi aktaracağız. İstanbul’da İBB ile işlettiğimiz müzelerimiz var. Bu müzeler, özellikle yurt dışından nereden geldiğini bilmediğimiz insanların yoğun kullandığı alanlar. Bu müzelerimizin de gezilmesiyle ilgili süreci yine ay sonuna kadar kapatacağız.” bilgilerini paylaştı.

ENSONHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Okul yöneticileri okullarınızın bu hizmetlerini yaptınız mı?
Okul yöneticileri okullarınızın bu hizmetlerini yaptınız mı? - 4 hafta Önce

Üç aydır dünyada bu öldürücü salgın var ama bazı okullar hâlâ binasının katlarını, sınıflarını, sıra ve masalarını, kapı ve pencerelerini, WC ve lavabolarını, idare ve öğretmen odalarını, kütüphane ve laboratuvarlarını deterjanla ve bol suyla yıkamamış, silip süpürmemiş okullar var. Bütün tuvaletlerde tas olmalı, lalvabolarda sıvı sabun olmalı. WC ve lavabolar günde birkaç kez yıkanıp temizlenmeli. Her sınıfa dezenfektan kutusu takılmalı. Okullar bu temizliğin dışında bir de dezenfektanla da sürekli hijyen ve steril hale getirilmeli, sınıflar havalandırılmalı.

SIRADAKİ HABER