Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğü için başvurular başladı

YÖK 11 il için yeni rektör ataması yapılacağını açıkladı. Sürecin startı verildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğü için başvurular başladı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) aralarında Van'ın da bulunduğu 11 üniversiteye rektör atanacağını duyururken, rektörlük için resmi sürecin de startı verildi. 

YÖK’ün internet sitesinde 11 üniversite için rektör adaylığı başvuru ilanı yayımlandı. Buna göre Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Munzur Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne rektör ataması yapılacak. 

VAN'IN YENİ REKTÖRÜ KİM OLACAK?

Rektörlük süreci başlarken gözler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin de adaylarına çevrildi. Mevcut Rektör Peyami Battal'ın da görev süresi Mart itibariyle dolacak. Battal'ın yeniden rektör adayı olacağı beklenirken Battal ile birlikte bir kaç ismin de adayılk için başvurması bekleniyor. Rektörlük ataması sisteminde yapılan değişiklikten dolayı rektör ataması seçim ile değil başvuran isimlerin Cumhurbaşkanlığı tarafından atanması ile gerçekleşecek.

NASIL BAŞVURULACAK?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş şartları taşıyan adaylar, bugünden itibaren 22 Şubat Cuma günü mesai bitimine kadar YÖK Başkanlığına başvuruda bulunabilecek. Başvurular bizzat veya posta ile yapılabileceği gibi, “rektoraday@yok.gov.tr” adresine elektronik posta yoluyla da gerçekleştirilebilecek. Adaylar başvurularında, profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduklarına dair belge ile Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bulunan, “Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” şartını sağladığını gösterir belge gibi dokümanları da hazır bulunduracak. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Efe
Murat Efe - 9 ay Önce

Vanımıza yeni bir isim istiyoruz. Tercihen Vanlı olsun. Eskiler bizahmet artık kenara çekilsin.

SIRADAKİ HABER