‘Yazarlar Öğrencilerle Buluşuyor’

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Yazarlarımız Öğrencilerimizle Buluşuyor’ projesi devam ediyor.

‘Yazarlar Öğrencilerle Buluşuyor’

Van Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ildeki okuma düzeyinin artırılması ve öğrencilerde farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı ‘Yazarlar Öğrencilerle Buluşuyor’ adlı projenin ikincisi bu yıl yapılmaya devam ediyor. 2013-2014 eğitim öğretim sezonunda beşincisi Van Abdurrahman Gazi Anadolu Lisesi’nde yapılan programda öğrencilere kitap okumanın önemi anlatıldı. Sunumunu Übeydullah Yaylacı’nın, moderatörlüğünü ise Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibinden Uğur Özcaner yaptığı programa yazar Salih Yücel ve gazeteci-şair Bişar Ulutaş katıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibinden Uğur Özcaner, ülkedeki okuma oranları konusunda bilgi vererek, “Türkiye’de kitap okumaya ayırdığımız zaman dilimi çok ama çok az. Çünkü Norveç, bizim tam 300 katımız daha fazla kitap okumaya zaman ayırıyor. Yine Amerika da bizden 280 kat daha fazla kitap okumaya zaman ayrılıyor. Dünya ortalaması bile bizden üç kat daha fazla” dedi.

Bir yılda basılan kitap sayısı dikkate alınarak ülkelerin kişi başına düşen kitap sayılarına da işaret eden Özcaner, “İsrail’de bin 369 kişiye bir kitap düşüyor. Almanya’da bin 72 kişiye bir kitap düşüyor. Japonya’da 600 kişiye bir kitap düşüyor. Türkiye’de ise 10 bin 600 kişiye bir kitap düşüyor. Bu rakamlar gerçekten de durumumuzu ortaya koyuyor. Ülkemizde 95 kişiye bir kahvehane düşerken, 65 bin kişiye bir kütüphane düşüyor. Türkiye nüfusunun yüzde 30’u okuma-yazma bilmezken, İngiltere ve Fransa’da düzenli kitap okuma oranları yüzde 21, ülkemizde ise binde 1’dir. Yine UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de kitap okuma oranı on binde 1’dir. Dünyada kitap okuma sıralamasında 86’ncı sıradayız. En fazla ise aşk kitapları okunuyor. Yine yapılan araştırmada ülkemizdeki insanların yüzde 95’i son okuduğu kitabın ismini bilmiyor. Araştırmaya göre günde 6 saat televizyon izliyor, 3 saat de internette geziyoruz. Yılda sadece 6 saat kitap okuyoruz. Ülkemizde ihtiyaç listesi sıralamasında kitap okumanın sırası ise 235’tir. Bu rakamlar gerçekten de çok üzücü” diye konuştu. Daha sonra söz alan Vanlı yazar Salih Yücel ve Bişar Ulutaş’ın da birer konuşma yapması ve şiirler okumasının ardından program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 13:16
YORUM EKLE