YYÜ 10 üniversite ile protokol imzaladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Yemen’e yaptığı ziyaret kapsamında 10 üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında protokol imzaladı.

YYÜ 10 üniversite ile protokol imzaladı

Geçtiğimiz hafta YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Rektörlük Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Yusuf Uzun ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Altın ile birlikte yurt dışına bir seyahat düzenledi. Akademik işbirliği konularında görüşmeler yapılan ziyarette Mevlana Değişim Programı kapsamında 10 üniversite ile protokol imzaladı. Yemen’e giderken Mısır aktarmasının uzun sürmesi nedeniyle daha önce görüştükleri El Ezher Üniversitesi’ni de ziyaret ederek bir protokol imzalamak istediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Battal, “Mısır’da El Ezher Üniversitesi ziyareti sırasında her şey yolundaydı. Rektör Dr. Osama El Abd’ın odasında görüşmeler devam ederken iki rütbeli asker kapıdan selam verip ayrıldı. O dakikadan sonra rektörün tavrı değişti ve bize, bu protokolün iki ülke arasındaki soğukluk nedeniyle yapılamayacağını iletti. Bizde Mısır’da demokrasi hakim olunca inşallah bu protokol imzalanır diyerek oradan ayrıldık” dedi.

Daha sonra Yemen’e giden Rektör Prof. Dr. Battal, burada 10 üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında protokol imzaladıklarını ifade ederek, “Yemen ziyaretimizde şunu gördük ki orada eğitim ve sağlık alanında ciddi boşluklar var. Burada önemli işbirlikleri yapılabilir. Mevlana Programı kapsamında öğrenci ve öğretim görevlisi değişimi protokolleri imzaladık. Bunun yanında lisans ve lisansüstü düzeyinde öğrencilerin üniversitemize kabulleri konularını görüştük. Sosyal, bilimsel ve kültürel işbirliği konularında da görüşmelerimiz oldu. Daha öncede yurt dışından üniversitelerle benzer protokoller imzalamıştık. Bu protokoller sonucunda üniversitede farklı kültürlerden öğrencilerle çeşitliliği arttırdık. Ziyaretlerimizle hem üniversitenin hem de Van’ın tanıtımını yaptık. Üniversitemizde Yemen ile ilgili bir koordinasyon kurulu kurduk ve protokol imzaladığımız tüm rektörleri hem üniversiteyi hem de Van’ın güzelliklerini görmeye davet ettik. İnşallah ülkemize, şehrimize ve üniversitemize hayırlı olur” şeklinde konuştu. Yemen’de yapılan görüşmelerde Sanaa Üniversitesi, Hudramout Üniversitesi, Ahgraff Üniversitesi, Yemeni Jordanion Üniversitesi, Queen Arwa Üniversitesi, Screns And Technology Üniversitesi, Alandauo Üniversitesi, Al Hikma Üniversitesi, Kalam Fakültesi, Saba Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı kapsamında yetkililerle protokol imzalayan YYÜ heyeti Van’a döndü. 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 13:23
YORUM EKLE