"2020'de 6 milyon İranlı turist Türkiye'yi ziyaret edecek"

 İranlıların ülkelerindeki resmi tatil ve izin dönemlerinde en çok tercih ettiği ülkeler arasında ilk sırada yer alan Türkiye'ye, 2020'de 6 milyonu aşkın İranlı turistin gelmesi öngörülüyor. 

"2020'de 6 milyon İranlı turist Türkiye'yi ziyaret edecek"

Komşu ülkeyle ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımlar, tanıtım çalışmaları ve ziyaretçilere gösterilen yakın ilgi, her yıl Türkiye'ye gelen İranlı turist sayısının artmasını sağlıyor. 

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın gözde ülkelerinden Türkiye'de tatil yapan İranlı turistler, başta Van olmak üzere birçok ilde otellerdeki doluluğu yüzde 100'e çıkarıyor, yaptıkları alışverişle esnafa "can suyu" oluyor.

İki ülke arasındaki dostluk, yapılan anlaşmalar ve uygun tatil imkanları sayesinde geçen yıl yaklaşık 5 milyona ulaşan İranlı turist sayısının, 2020'de 6 milyonu aşması bekleniyor.

"İranlılar kıyı bölgelerini tercih ediyor"

Van'da düzenlenen fuar kapsamında kente gelen İran Bilimsel Ekoturizm Başkanı Farid Javaherzadeh, Türkiye'nin, İran için en önemli turizm merkezi konumunda olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha çok gelişmesini istediklerini anlatan Javaherzadeh, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin hem Müslüman bir ülke oluşu hem de İran halkının Türkiye'ye sevgisi turist sayısını her yıl artırıyor. 2020'de Türkiye'ye gelecek turist sayısının yüzde 20 artarak 6 milyon 200 bin kişiye ulaşacağını öngörüyoruz. Türkiye'ye gelen İranlılar daha çok kıyı bölgelerini, deniz kenarlarını tercih ediyor. Van, İranlılar için gezilecek yeni bir yer. Vatandaşlarımız Van'ın tarih, doğa ve turizm zenginliğini fazla bilmiyor. Bu nedenle hem bizim hem de Türkiye'nin Van'ı çok iyi tanıtması gerekiyor. Bir kent ne kadar çok tanıtılırsa oraya giden ziyaretçi sayısı da fazla olur."
Türklere de tatil için kadim tarihiyle ilgi çeken İran'ı ziyaret etmeleri çağrısında bulunan Javaherzadeh, Türkleri en iyi şekilde misafir ederek ülkeyi gezdirmeye hazır olduklarını kaydetti.

"Demir yoluyla 40 bin turist getireceğiz"

Raja Demiryolu Taşımacılığı Şirketi temsilcisi Mehrdad Naseri, İran ile Türkiye arasında tekrar başlayan Tahran-Ankara ve Tahran-Van tren seferleri sayesinde turist sayısının artacağını dile getirdi.

Gelecek yıl trenle 40 bin yolcuyu İran'dan Türkiye'ye taşımayı hedeflediklerini belirten Naseri, "Van'da turizm şirketleriyle görüşmelerimiz oldu. İranlı turistleri başka şehirlere götürmeyi konuştuk. İstanbul'a kadar seferlerimiz olacak. Türkiye'de çok güzel yerler, çok güzel şehirler var. Önümüzdeki dönemde taşıyabildiğimiz kadar yolcuyu Türkiye'ye getireceğiz." diye konuştu.

İran Turizm Kongresi yetkilisi Esedi İbrahim de iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağının İranlı turistleri daha çok Türkiye'ye yönlendirdiğini söyledi.

Türkiye ile tarihi bir geçmişe sahip olduklarını anlatan İbrahim, "İran halkı buraya gelince tarihi mekanları da ziyaret ediyor. Mevlana Türbesi Konya'da, Mevlana'nın yakın dostu Şems-i Tebrizi'nin mezarı ise İran'da. Bu iki önemli şahsiyetin dostluğu ülkeler arasındaki ziyaretlerle devam ediyor. Daha çok İranlı turistin Türkiye'ye gelmesini istiyoruz. Farsça ve İngilizce konuşan kişi sayısı çok az burada. Bu da turistleri biraz zorluyor. Bunu aşarsak daha fazla İranlı turist Türkiye'ye gelecektir." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi çok seviyoruz"

İran'dan ailesiyle Van'a gelen Emin Aslan ise "Türkiye çok güzel. Her yıl tatil için Van'a geliyoruz. Burayı, Türkiye'yi çok seviyoruz. Burada alışveriş yapıyoruz, ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. İnsanlar çok iyi, bize yakın ilgi gösteriyor." dedi.

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 12:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
BUNLARI YAPACAK YETKİLİLERE ARZ OLUNUR.
BUNLARI YAPACAK YETKİLİLERE ARZ OLUNUR. - 5 ay Önce

VANIN VE ÜLKEMİZİN İRAN, IRAK, AZERBAYCAN, ERMENİSTAN GİBİ ÜLKELERİN TURİZM PASTASINDAN ÇOK DAHA FAZLA YARARLANMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

### Edremit- YYÜ Kampüsü arası sahil bandı yapılmalı. ( 20 kilometre uzunluğunda, enine 300 metre genişliğinde)

###200 otobüs, minibüs ve midibüs kapasiteli büyük, modern ve görkemli bir Şehirlerarası Otobüs Terminali derhal yapılmalı .( İl, ilçe, köy otobüs, minibüs ve midibüslerinin hepsi orada toplanmalı, artık şehir merkezine girmemeli, trafik rahatlatılmalı.)

###Van merkezinde dev bir Kent Meydanı yapılmalı.

### Kent merkezine dev bir Millet Bahçesi yapılmalı.

### Vandaki her mahalleye birer yeni ve büyük park/yeşil alan yapılmalı. Dinlenme, eğlenme alanları ve yeşil alanların sayısı bir hayli arttırılmalı.

###Şehrin girişleri daha modern ve dikkat çekici olmalı.

### Şamran Kanalı, Akköprü Deresi başta olmak üzere üç merkez ilçedeki tüm kanal ve dereler pırıl pırıl temizlenip ıslah edilmeli.

### Toprakkale bölgesi tıpkı Edremitteki Kız Kalesi gıbı ıslah, ihya ve inşa edilerek büyük, modern ve çarpıcı bir turistik sahaya, seyir tepesine, yürüme, oturma, eğlenme alanına dönüştürülmeli.

### Van kent merkezinde alternatif çok sayıda cadde ve sokak açılmalı. Yollar genişletilmeli. Mahalle yolları kesinlikle genişletilmeli. Tüm yollar, cadde ve sokaklar, mahalle yolları asfalt ve kullanışlı olmalı.

### Şehir içindeki parklar mükemmel bir görünüme kavuşturulmalı.

### Çarşı içindeki bütün caddeler ve ara sokaklardaki esnaf, manav, fırın, çay ocağı vb.lerinin kaldırım işgalleri son bulmalı. Kaldırımlarda tek bir sebze kasası, tek bir eşya kalmamalı. Zaten dar olan kaldışınlarımız yayaların, turistlerin ve halkın olmalı.

### Şehir içinde yapımı aylarca, yıllarca süren inşaatlara müdahale edilmeli. Kaldırımları, yolları kullanım dışı bırakmalarına, şehir hayatını felç etmelerine kesinlikle müsaade edilmemeli.

### Van merkeze üç dört adet kapalı otopark yapılmalı. Belediyelere ait çok sayıda ucuz tarifeli açık otopark alanı oluşturulmalı. Tıkanan şehiriçi araç ve yaya trafiği rahatlatılmalı.

### Ne gece ne gündüz, ne yaz ne kış, ne bayram ne tatil zamanı hiçbir zaman parklarda, kaldırımlarda, cadde ve sokaklarda, hiçbir yerde semaverci, cızbızcı, seyyar satıcı, sigara satıcısı, su satıcısı, ayakkabı boyacısı, mısır satıcısı, balık tezgahları, sebzeci, işportacı, dilenci gibi kimselere asla müsaade edilmemeli. Şehir ferah, sakın, huzurlu, temiz, berrak bir görünüme kavuşturulmalı. Belediyeler çok istiyorsa tüm bu kişiler için çarşının arka bölgelerinde semt pazar yerine benzer bir alan/ bir mekan yapılmalı. Dileyen vatandaş on dönümlük o alana gidip bu kimselerden alışverişini yapabilir. Ama çarşılar, cadde, sokak, park, kaldırım ve refüjler Hindistan, Afganistan çarşılarına dönüştürülmemeli.

### Sahaflar Çarşısı yıkılarak sahaflar, kitapçılar için büyük ve modern bir yer inşa edilmeli. Tarihi yapıyı andıran bir mimariyle inşa edilecek bu yapının içinde en az 100 işyeri barınacak şekilde dükkanlar bulunmalı.

###Ayakkabı tamircileri ve ayakkabı boyacıları için müstakil bir yer yapılmalı.

### Çarşılardaki sıvasız veya boyasız binalar ve yapılar sıvattırılıp boyattırılmalı.

### Çarşılar, parklar, yol ve kaldırımlar, mahalleler, sahil ve kıyılar, kanal ve dereler her gün, her hafta , her ay temizlenmeli. Şehrin her yeri pırıl olmalı. Bilboardlar ve asılacak afişlerle uzun süre halkı bilinçlendirecek yazılara, mesajlara, görsellere ve çağrılara yer verilmeli. Her ay mahallelerde temizlik kampanyaları düzenlenip halkın katılımı da sağlanmalı. Farkındalık oluşturulmalı.

### Van Oto Sanayi Sitesindeki yapılarda depreme dayanıklılık kontrolü yapılmalı, gerekirse site yenilenmeli, tüm yolları komple asfaltlanmalı.

### Kaldırım ve refüjlerde yenilemeler yapılmalı, kenar taşları boyanmalı.

### Kaldırımlarda ve yol kenarlarındaki elektrik ve telefon direkleri ile panolar kaldırılmalı. Ferah ve yürünebilir kaldırımlarımız olmalı.

### Parkomat uygulaması son bulmalı, ana arterlerde kesin park yasağı gelmeli. Yolcu indirme ve alma dışında hiçbir araç beş dakikadan fazla yol kenarlarında park etmemeli, bu esnada dörtlülerini yakmalı. Park edenlere ceza kesilmeli, gerekirse o araçlar çekilmeli.

### Prestij cadde ve sokaklar projeleri yaygınlaştırılmalı.

### Van Kalesinin dört tarafı ıslah edilmeli, peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılmalı. Etraftaki dere ve kanallar tıpkı Haliç Körfezi gibi temizlenmeli, oralarda balıklar yüzmeli.

### Van Kedi Evi üniversiteden kale civarında inşa edilecek tarihi yapı biçimindeki yeni bir mekana taşınılmalı. Yani yeni bir Kedi Evi inşa edilmeli.

### İranlılar için kent içinde resmi üniformalı, eğitimli ve şehri tanıtıp gezdirecek Turist Rehberleri olmalı. Belediyeler bu işi üstlenmeli.

### Bilboardlarda bu konularda Türkçe, Farsça ve Kürtçe yazı, tanıtım ve afişlere yer verilmeli.İran ve Iraktan gelen turistler kendilerine ilgi gösterildiğini hissetmeli.

### Kent merkezinin uygun bir yerinde 10 dönümlük şehiriçi minibüs ve halk otobüs durak yeri oluşturulmalı. Orada açık ve kapalı yolcu bekleme yerleri olmalı. 300 halk otobüsü ve minibüs kapasiteli bu saha sayesinde tüm vatandaşlar aynı yerden semtlerinin toplu taşıma araçlarına gönderilecektir. Şehrinbuygun yerinde bu tarz iki ayrı nokta da olabilir. Şimdi yol kenarlarındaki duraklar kaldırılmalı, şehir keşmekeşten ve gürültüden kurtarılmalıdır.

### Yaşlılar ve emeklilerin oturup dinlenebileceği Bahçe/Park ve bina biçiminde yerden oluşan kocaman bir yer inşa edilmeli. İçecekler ( çay, su vb.)Belediyeler tarafından ücretsiz ikram edilmelidir. Buralar belediyeler tarafından işletilmelidir. Yaşlılarımıza ve emeklilerimize huzurlu ortamlar oluşturulmalıdır.

BUNLAR GİBİ DAHA NİCE İŞ, HİZMET, PROJE VE YATIRIM HAYATA GEÇİRİLEREK VAN GERÇEK BİR BÜYÜKŞEHİRE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR. VAN BIR TURİZM, KÜLTÜR, SANAT VE TİCARET MERKEZİ OLABİLİR. BANA GÖRE YÖNETİCİLİK, BELEDİYECİLİK, KENT YÖNETİMİ BUDUR, BÖYLE OLURSA HAKKI VERİLMİŞ OLUR. BUNLAR OLURSA VAN KAZANIR, VANLI KAZANIR, ÜLKEMİZ KAZANIR. ŞEHİR HUZURLU OLUR, İNSANLAR KAZANÇLI OLUR, EKONOMİ BEREKETLİ OLUR.

Şimdi merak ediyorum, Vandaki tüm yetkililer, milletvekilleri, belediyeler, kurumlar, idareciler, muhtarlar, sözü geçen ve yetkisi olanlar bunları gündemlerine alıp Van'ı geliştirip güzelleştirecekler mi? Bunları kim yaparsa bu şehre, bu topluma ve bu ülkeye iyilik yapmış olacaktır.

SIRADAKİ HABER