banner166

Altın fiyatları uçuşa geçti! Bilezikler, çeyrek altınlar yastık altından çıktı

Altın fiyatları aldı başını gitti ve son bir yılın zirvesine ulaştı. Çeyrek altın ve bilezikler için vatandaşlar kuyumculara akın etti!..

Altın fiyatları uçuşa geçti! Bilezikler, çeyrek altınlar yastık altından çıktı

Altın fiyatları son bir yılın en yüksek seviyesini görrünce vatandaş yastık altındaki bilezikleri çeyrek altınları bozdurmak için kuyumculara gönerldi. Kuyumcular alımın az satışın çok olduğunu ve en çok bilezik satıldığını ifade ediyor.

Altının gram fiyatının rekor seviyeye ulaşması ile birlikte yastık altındaki bilezikler bozdurulmaya başlandı. Ünye Beşli Kuyumcu İşletmecisi Alparslan Beşli, “Son günlerde altın fiyatlarında yükseliş yaşandı. Altın fiyatlarındaki yükselişi fırsat bilen vatandaşlar ‘yastık altı' diye tabir ettiğimiz altınlarını bozdurmaya başladılar” dedi.

Satışlarının azaldığını, altın bozduranların ise çok fazla olduğunu ifade eden Beşli, “Daha çok bilezik bozduruluyor. Şu anda çeyrek altını 182 Türk lirasına, 22 ayar bilezikleri ise 104 Türk lirasına alıyoruz. Fiyatlar bir süreliğine bu seviyelerde kalacak gibi tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

ALTIN ONS FİYATI BUGÜN NE DURUMDA?

Altın fiyatları dün yüzde 4 primle iki buçuk yılın en sert kazanımını kaydettikten sonra bugün yüzde 0.9'luk hafif bir düşüşle 1,235.85 dolardan işlem görüyor.

Altın fiyatları, hisse piyasalarındaki oynaklıktan kaçan yatırımcıların güvenli liman alımlarıyla dün 1 yılın zirvesini gördükten sonra bugün kazanımlarını büyük ölçüde korudu. Bugün yüzde 0.6 ekside seyreden dünyanın belli başlı tüm borsalarını izleyen MSCI küresel hisse endeksi geçen yıl Mayıs ayında görülen tarihi zirveden bu yana yüzde 20'nin üzerinde gerileyerek yatırımcıların hisse piyasalarından kaçtığını teyit ediyor. Altın fiyatları dün yüzde 4 primle iki buçuk yılın en sert kazanımını kaydettikten sonra bugün yüzde 0.9 düşüşle 1,235.85 dolardan işlem görüyor.

Dünyanın en büyük borsada işlem gören altın fonu SPDR Gold Trust'ın altın portföyü dün yüzde 2 artarak fona iki ayın en yüksek para girişinin yaşandığını gösterdi. Dünyanın sekiz büyük altın fonunun portföyü ise art arda üç yıl devam eden gerilemenin ardından yıl başından bu yana 3.8 milyon ons artış kaydetti.

 

ALTIN YORUMLARI ALTIN FİYATLARI NE OLUR 12 ŞUBAT 2016

Altın ne olur? Altın fiyatları düşer mi çıkar mı? Altın satmak için uygun mu? sorularının yanıtlarını ALB Forex Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk verdi.

Altın fiyatlarında beklenti ne? sorusuna yanıt veren Volkan Kuğucuk şunları kaydetti:

"Altında küresel anlamda yaşanan gerilimle birlikte altın ons fiyatlarının sene başından beri yükseliş eğilimide kaldığını görüyoruz. Bu hareketin devam etmesi biraz da yurt dışında esen rüzgarlara bağlı olacaktır. Şu ana kadar ABD 10 yıllık tahvillerin güvenli liman lomasının yanında global anlamda gerileyen dolar, altının önünü açtı. Altında 2013 yılından başalan düşüş trendi 1180 dolar seviyesinin aşılmasıyla birlikte son buldu görünümünde. Bu noktada altının önümüzdeki hedefi 1250 dolar ara olmak üzere 1270-1280 dolar seviyesi olarak kabul edilebilir.

Burada asıl önemli olan 1280 dolar seviyesi aşılırsa altının orta vadeli görümünde önü açılabileği gibi yükseliş devam edebilir. Bu beklentiyi bir kenara not etmekte fayda var.

 

DOLAR/TL KURU DA YÜKSELİRSE ALTIN ÇOŞABİLİR

Yurt içine döndüğümüzde gram altının on fiyatlarındaki yükselişle yukarı gittiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kaldı ki içeride sakin olan Dolar/TL kuru gram altının daha fazla yükselişini törpüledi. Eğer ons fiyatalrı 1280 dolar hedefine giderse içeride gram altın 120 lira seviyesinden fiyatlanabilir. Bu senaryoya ek olarak yükselen Dolar/TL fiyatlarının gram TL'ye 2-3 liralık katkı yapması beklenebilir.

Şu anda sadece ons fiyatarındaki değişimin altın üzerinde etkili oldğunu söylemekle birlite kısa vadede altın 109-110 lira seviyesini şimdilik önemli destek bariyeri olarak izleyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 12:14
YORUM EKLE