DAKA hayalleri gerçeğe dönüştürüyor

Muş’un Malazgirt İlçesi’nde bir işletmeci Rusya’dan gelen tarım aletlerini üretmek için Doğu Kalkınma Ajansı’ndan (DAKA) aldığı hibe destekle hayalini kurduğu imalat atölyesini kurdu.

DAKA hayalleri gerçeğe dönüştürüyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’deki işletmecilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Muş’un Malazgirt ilçesinde tarım aletleri tamiratıyla uzun yıllar uğraşan Tarsan Tarım Aletleri İmalatçısı Fecri Çıplak, Rusya’dan gelen ot toplama tırmığının imalatını yapmak için bir işletme kurdu. 1999 yılında önce Halk Bankası’ndan KOBİ kredisi alan Tarsan firması, 2007 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Programı’na (DAKP) sunduğu proje ile 62 bin 500 Euro, hibe desteği aldı. İşletmesinin üretim kapasitesini artırmak isteyen firma bu kez 2009 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) sunduğu proje ile hayalini kurduğu tarım aletleri imalatını gerçekleştirmeye başladı. DAKA’dan aldığı hibe desteği ile makine ekipmanını yenileyen firma ürün çeşidini 2’den, 5’e, işçi sayısını 10’dan, 15’e, üretim kapasitesini de yüzde 400 artırdı. Tarsan Tarım Aletleri İşletmecisi Fecri Çıplak, tamirattan üretime geçen işletmesinin başarı hikâyesini şu şekilde anlattı.

 

FİRMA İLK HİBE DESTEĞİNİ DAKP’TAN ALDI

“1980 yılında babamla birlikte 1994 yılına kadar tarım makinelerinin tamiratıyla uğraşıyorduk. Bölgemiz tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için çiftçilerimizin kullandığı ot ve sap toplama tırmığı Rusya’dan geliyordu. Tarım aleti Rusya’dan Kars’a gönderiliyor, orandan da bölgeye dağıtılıyordu. Ancak Rusya’nın kendi içinde dağılmasıyla birlikte ülkemize gelen Tırmığın kalitesi de bozuldu. Kalite düşünce tırmıklar sık sık arıza verdi ve vatandaşlardan çok sayıda şikayet aldı. Bu aletleri tamir ederken, ‘biz niye bu makinaları imal etmiyoruz? diye kafamızda bir fikir oluştu. Ancak elimizdeki tezgahlar sınırlı olunca, 1999 yılında Halk Bankası’nın KOBİ’lere verdiği krediyle yeni imalat makinelerini aldık. Ancak bu tezgahların tamamı bizim düşündüğümüz üretime cevap vermedi. Hassas malzemelerin üretimini biz Konya gibi illerde Siensi makinelerinde işletiyorduk. Ancak biz hammaddeyi işleyemediğimiz için dışarıdan yapılan malzemeler istediğimiz gibi olmuyordu. Diğer makineleri almak için kaynak arayışını sürdürürken, 2007 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP)’a bir proje sunduk. Malazgirt’te KOBİ kapsamında projesi kabul olan tek firma biz olduk. Projemizin tamamı 123 bin Euro, yüzde 50’sini biz, yüzde 50 olan 62 bin 500 Euro’yu hibe olarak aldık. Biz Siensi makineyi aldıktan sonra üretim kapasitemizi yıllık olarak 4 katına çıkardık. Yılda 100 adet üretirken yeni makine ile 400 adet üretmeye başladık” 

 

“DAKA İMDADIMIZA YETİŞTİ”

“Zıpkalı Çayır Biçme Makinesi, Kare pistonlu gübre serpme makinesi, Çift Hareketli Çayır Biçme Makinelerinin imalatını yapmak için de kaynak arayışlarını sürdürürken bu kez imdadımıza Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) yetişti. 2009 yılında bölgesel ajanslar üretim yapan belli firmalara deste verecek diye bir davet aldık. DAKA’nın uzmanları Malazgirt’e gelerek imalatçıların hazırlayacakları projenin içeriğini anlattılar. Uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda ihtiyacımıza göre hazırladığımız proje yönetim kurulu tarafından onaylandı. Projenin onaylanmasından sonra 2 adet daha tezgâh aldık. Bunlar Siensi diyotin sac kesme makası ve 1 adet de sacı şekillendiren pres makineleri. Bu tezgâhlarımız olmadan önce sac kesim işlemlerini Konya gibi sanayi kentinde belli başlı esnaflara hammaddenin işlemesini yaptırıyorduk. Biz Konya’daki ustaya sürekli tarifle iş yaptırıyorduk. Bu konuda da zaman zaman sıkıntı yaşadığımızda oluyordu”   

 

“İŞLETMEDE İŞÇİ SAYISI 10’DAN 15’E ÇIKTI”

“Bunu bir proje ile DAKA’ya sunduk. Projemiz kabul olunca aldığımız makinelerle de ‘Çift Hareketli Çayır Biçme Makinesinin üretimine başladık. Yeni makinelerle birlikte 2 adet olan ürün çeşidi 5’e çıktı. Bu makineleri aldıktan sonra her sezonda Çift Hareketle Çayır Biçme makinesinden 150 adet, Zıpkalı Çayır Biçme Makinesinden 250 adet, Ot ve Sap Toplama Tırmığından, 250 adet olarak üretmeye başladık. Makineleri almadan önce sadece bunların tamirini yapabiliyorduk. Daha sonra bunların üretimini yapmaya başladık. Çalışan işçi sayısı 10’dan, 15’e çıktı. Yaptığımız ürünleri genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere gönderiyoruz. Hatta İç Anadolu Bölgesi’ne de pazarımız var. Ancak makineler arızalandığında servise cevap veremeyeceğimiz korkusuyla siparişlerini kabul etmiyoruz”

 

“BÖLGENİN ÖNEMLİ İHTİYACI OLAN BALYA MAKİNESİNİ İMAL ETMEK İSTİYORUZ”

“Yurtdışında Pazar çalışmalarımız devam ediyor. Çift Hareketle Çayır Biçme Makinesi kesinlikle yurtdışına satılacak bir ürün. Pazar araştırması için DAKA’nın öncülüğünde İran’a, Suriye’ye, K. Irak’a gittik. Bu ülkede resmi görüşmelerimiz oldu. İnşallah yakında zamanda buralarda açılacak olan fuarlarda ürün satış bağlantılarımız olur diye düşünüyorum. Bundan sonraki hedefimiz biçilen çayırın balya haline getiren makineyi de üretmek. Çünkü bir adet Balya makinesinin fiyatı 45 bin TL’nin üzerinde. Bu makinelerde yine yurtdışından geliyor. Bunun Türkiye’de üretimi var. Ancak bölgemizde değil de İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde. Ama biz bu bölgede üretmek istiyoruz. Eğer biz kendimiz üretecek olursak en büyük avantajımız nakliye farkı düşecek. Çünkü 2 balya makinesi bir kamyona yükleniyor. Bir kamyonun kirası en az 5 bin TL’dir. Her bir makineyi 2 bin 500 TL daha ucuza satma imkânımız olacak.”

 

“DAKA’DAN ALDIĞIMIZ HİBE DESTEKLE ÜZERİMİZDEKİ İŞÇİ ÖNLÜĞÜNÜ ÇIKARARAK, MÜHENDİS ÖNLÜĞÜNÜ GİYDİK”

“DAKA’dan destek almamış olsaydık kesinlikle böyle büyüyemezdik. Hayal ettiğimiz makinelere ulaşmak çok zor olacaktı. Kısacası DAKA bizim hayalimizi gerçeğe dönüştürdü. Üretimde bize cesaret vererek, elimizi son teknoloji makinelerle daha da güçlendirdi. DAKA ve DAKP’tan aldığımız hibe desteklerden sonra işçi önlüğünü çıkararak, mühendis önlüğünü giymiş olduk. Hedeflerimiz daha da yüksek. Üretmiş olduğumuz bu tarım aletleriyle yurtdışından gelen tarım aletlerinin önünü kesmek. Kendimiz üreterek yurtdışına satabiliriz. Bizim hedefimiz o. Aynı zamanda silajlık mısır biçme makinesinin üretimini de düşünüyoruz. Son zamanlarda devletimizin tarım ve hayvancılığa verdiği destekleri dikkate alarak, desteklenen ekipmanların tümünü imal etmek istiyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:47
YORUM EKLE