Emeklilere son dakika zam gelişmesi

Son dakika haberi... Milyonlarca emeklinin beklediği son dakika zam müjdesi haberi geldi. Temmuz ayında yapılacak zammı heyecan içinde bekleyen emeklilere müjdeli haber geldi. SSK ve Bağ- Kur emeklilerine yapılacak maaş ve ek ödemelerle iyi miktarda iyileşme alacaklar.

Emeklilere son dakika zam gelişmesi

Türkiye'de 12 milyon emeklinin beklediği zam müjdesi geldi. Emeklilerin merak içinde beklediği Temmuz zammı ile ilgili detaylar belli oldu. Buna göre emekliler Temmuz ayında hem zam hem ek ödeme alacaklar. Bu sayede emeklilere Temmuz ayında hatrı sayılır bir zam yapılacak. Emekliler ek ödemeyi maaşlarının yüzde 4 veya 5'i oranın olacak. Temmuz ayında ek ödeme yeni aylık üzerinden hesaplanacak.

 

Eğer yüzde 5.5'lik zam tahmini gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında 246,46 liraya varan artış yaşanacak. 4 bin 481 lira 26 kuruş olan en yüksek emekli maaşı, 246,46 lira artışla 4 bin 727 lira 72 kuruşa çıkacak. Ayrıca Temmuz'da maaşlarla birlikte her ay verilen ek ödeme de artacak.

 

Maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i (bin 18 lira altı aylıklarda) oranında olan ek ödeme, Temmuz'da yeni aylık üzerinden hesaplanacak. Bu da ek ödeme tutarını yükseltecek. 4 bin 481 lira 26 kuruş maaş alan emekliye aylık 179,25 lira ek ödeme veriliyor. Bu maaş yüzde 5.5 artarsa, ek ödeme de 189,10 liraya çıkacak. Bu durumda gelirlerde maaş ve ek ödeme zammı olarak 256,31 liraya varan yükseliş yaşanmış olacak.

 

YENİ ORAN GÜNDEMDE

Ayrıca emeklilerin ek ödeme oranlarının artırılması da gündemde. Türkiye Emekliler Derneği, oranın en az yüzde 8 olmasını talep ediyor. Bu, ek ödeme tutarında 2 kata varan artış getirecek.

 

MEMURA DA VAR

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yanı sıra memur emeklilerinin de ek ödemeleri Temmuz zammıyla yükselecek. Memur emeklilerinin maaşına Temmuz'da yüzde 3.5 zam ve enflasyon farkı yansıtılacak. Yüzde 4'lük ek ödeme de yeni maaştan hesaplanacağı için yükselecek. Ayrıca ek ödemenin yüzde 8'e çıkartılması talepleri hayata geçerse, memur emeklilerinin ek ödemeleri 2 katına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 14:22
YORUM EKLE