Eylül'de açlık sınırı 2 bin 64 lira, yoksulluk sınırı 6 bin 724 lira oldu

TÜRK-İŞ'in araştırmasına göre, Eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 64 lira, yoksulluk sınırı 6 bin 724 lira oldu.

Eylül'de açlık sınırı 2 bin 64 lira, yoksulluk sınırı 6 bin 724 lira oldu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 2019 yılı Eylül ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırları araştırma sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonucuna göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 2 bin 64 lira oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 6 bin 724 lira seviyesinde gerçekleşti.

YAŞAMA MALİYETİ AYLIK 2 BİN 536 LİRA
 

Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın 'yaşama maliyeti' ise aylık 2 bin 536 lira olarak hesaplandı.

MUTFAK HARCAMASI 171 TL ARTTI


Geçen yılın aynı ayına göre dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması 171 TL arttı. Gıda yanı sıra yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte aile bütçesine gelen ek yük bir yıl önceye göre 558 TL oldu.

SON DAKİKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu ülkeye huzur, bolluk, bereket gelmesi için gerekenler yapılmalı.
Bu ülkeye huzur, bolluk, bereket gelmesi için gerekenler yapılmalı. - 10 ay Önce

İşsizlik diz boyu, yoksulluk diz boyu, umutsuzluk diz boyu, geçinememe ve borçlanma diz boyu. Tüm bu sorunlar nedeniyle kumar, şans oyunları, kaçakçılık, hırsızlık, gasp, tefecilik, fuhuş, karşılıksız çek, sahte senet, kredi borçlanması, icra dosyaları, boşanmalar, alacak - verecek kavgaları ciddi artış gösteriyor. Toplum çözülüyor, güven azalıyor, huzur kayboluyor. Öğrenciler harçlıksız, aileler kıt kanaat geçinmeye çalışıyor. Sokaklar kalabalık, kahvehaneler dolu. Suratlar asık, yüzler gergin. Sahi toplumumuz nereye?