Irak'a Van otlu peyniri satacaklar!

2012'de ihracat payını % 10 artırarak peynir pazarında büyük bir yer edinen Muratbey, 2013 hedeflerini açıkladı. Firma Japonya'ya Sürmeli'nin beyaz peynirini, Irak'a ise Van'ın meşhur otlu peynirini ihraç etmeyi hedefliyor. Van firmaları yerine Van dışındaki firmaların Van peyniri ile dünyaya açılması ise düşündürüyor...

Irak'a Van otlu peyniri satacaklar!

2012'de ihracatını %10 artırarak peynirdeki iddiasını bir adım daha ileriye taşıyan Muratbey, 2013 için hedef ülkelerini ve rakamlarını belirledi. Ürün çeşitliliğinin avantajını yaşadıklarını ifade eden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol; "Lezzetlerimiz hem küresel hem de yerel damakları hedefliyor" dedi.

2012'de satışlarının yüzde 10'unu yurtdışına yapan Muratbey 13 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. En büyük ihracatını Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,Katar Bahreyn, Suriye, Mısır ve ABD pazarının oluşturduğu Muratbey 2013 senesinde yeni ülkelerde "Lezzetin Tarifini" tüketicinin beğenisine sunacak. 2013 yılı sonunda peynir çeşitlerini 300'e çıkararak ihracat rakamlarının ikiye katlamayı hedeflediklerini ifade eden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol 2012 yılı içerisinde 250'yi aşkın peynir çeşidinden en çok Tel ve Örgü Peyniri ihraç ettiklerini vurguladı. Erol, her ülkenin damak zevkine uygun ürün yelpazesine sahip olduklarını ve bunun kendileri için büyük bir avantaj olduğunu belirtti.

 

BİZİM PEYNİRİMİZLE DÜNYA'YA AÇILIYORLAR!

 

İhraç ettikleri peynirlerin bölgelere göre farklılık gösterdiğini kaydeden MuratbeyYönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol; "Türkmenistan'a en çok taze kaşar ve tel peyniri, Irak'ta ise en çok tel peynir, Van Otlu peyniri ve örgü peynir revaçta.Japonya'ya en çok Sürmeli'nin de içinde bulunduğu beyaz peynir grubu ürünleri satıyoruz. Ortadoğu ülkelerinde tel peynir başta olmak üzere yöresel ürünlerimiz daha çok satıyor" dedi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler'in 2013 ihracat hedefleri içinde olduğunu ifade eden Erol; "Tüketim alışkanlıklarının uyum göstermesi ve damak zevklerinin uyuşması sebebiyle bu bölgelerde pazar payımız daha büyük" şeklinde konuştu. Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayirve Katar'a ihracatlarını iki katına çıkarmayı hedefleyen Muratbey 250'yi aşan peynir çeşitlerini 300'e çıkararak hedef büyütüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 13:26
YORUM EKLE