banner95

İŞGEM'lere enerji üretimi yolu açılacak

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İŞGEM’lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesiyle, 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlanacağını belirterek “Bu işyerlerimizin enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabilir” dedi.

İŞGEM'lere enerji üretimi yolu açılacak

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İŞGEM’lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesiyle, 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlanacağını belirterek “Bu işyerlerimizin enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabilir” dedi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İş Geliştirme Merkezleri Birliği (İŞGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Gül ve beraberindeki farklı illerden İŞGEM Müdürlerinin olduğu heyetle Bakanlıkta bir araya geldi. İŞGEM’lerin enerji kooperatiflerine dahil edilmesinin önündeki engelleri ve çözüm önerilerini görüşmek üzere yapılan toplantıya, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), KOSGEB ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) temsilcileri de katıldı. 

 

Toplantıda Bakan Yardımcısı Çiftci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü nezdinde yapmış olduğu çalışmalarla, enerji kooperatifleri vasıtasıyla, küçük sanayi sitelerinin veya toplu iş yerlerinin çatılarında 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlandığını bu imkandan İŞGEM’lerin de yararlanmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Çeşitli alanlarda çok farklı kooperatifler kurulabileceği, bu kooperatiflere devletin çok ciddi kaynaklar sunduğuna dikkati çeken Bakan Yardımcısı Çiftci,  “Bunların vatandaşa özellikle de belli hedef kitlelere doğru bir şekilde ulaştırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunun içinde kadın kooperatifleri, girişimci kooperatifler, enerji kooperatifleri birçok farklı kooperatif var” dedi.

 

ENERJİ GİDERLERİ AÇISINDAN ALTERNATİF

Bakan Yardımcısı Çiftci, enerji kooperatiflerinin işyerlerinin ayakta kalması ve başarılı olmasında en önemli giderlerden biri olan enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabileceğini belirterek şöyle devam etti: “İŞGEM’ler Türkiye için güzel ve faydalı bir model, Türkiye’nin geleceği açısından da önemli bir model. Bu nedenle İŞGEM’i de bunun içerisine dahil edersek ülkemize ve girişimcimize çok önemli bir kaynak sağlamış olacağız. Ülkemiz Allah’ın bir lütfu olarak yenilenebilir kaynaklar açıcından oldukça verimli bir potansiyele sahip. Almanya’da güneş enerjisi kısıtlı olduğu halde bizden çok daha fazla güneş enerjisinden yararlanıyorlar. Neredeyse bizim on katımızdan fazla güneş enerjisi üretimi yapıyor, biz onun onda biri kadar üretim yapamıyoruz. Bu da ciddi bir imkan ve ciddi bir kaynak.” 

 

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Her İŞGEM´in farklı bir modelle çalışılabileceğini, farklı alternatif ve finansman kaynakları kullanılabileceğini kaydeden Bakan Yardımcısı Çiftci, “İŞGEM’lerde çalışan işyerlerinin böyle bir imkandan yararlanmaları için finans çeşitliliği var.  Bazılarında KOSGEB, bazılarında Halkbank, Kalkınma Bankası, bazılarında Kalkınma Ajansı, belki özel firmalar, Avrupa Birliği özel projeleri bu yapı içinde finansman desteği sunabilirler. İŞGEM’ler üzerinde sorunlar varsa, gerek bizim bakanlığımız gerekse farklı bakanlıklar nezdinde takiplerimizi sürdüreceğiz. Bu konudaki en önemli arzumuz Türkiye açısından da çok önem verdiğimiz İŞGEM’lerin,  enerji giderlerine çok ciddi katkı sağlayacak bir model ortaya koymak.  Bu anlamda da arkadaşlarımız ciddi bir çalışma yaptılar biz bakanlık olarak her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Gerek finansmana ulaşım, gerek modelleme konusunda ciddi takipler yapacağız” diye konuştu.

 

DÜNYA BAŞARMIŞ BİZ DE BAŞARABİLİRİZ

Bakan Yardımcısı Çiftci, KOSGEB’in de bu konuda üzerine düşeni yapacağına inandığını ifade ederek, “Dünyada kooperatiflerin çok başarılı örnekleri var. Dünya bu işi başarmış, biz de bunu başarabiliriz. Biz bakanlık olarak hem İŞGEM’ler, hem de diğer kuruluşlara bu desteği vermeye hazırız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER