banner211

Merkez Bankası müdahale etti

Dolar/TL ve euro/TL yükselişle başladığı yeni haftanın ikinci gününde tarihi zirvesini gördü. Merkez Bankası harekete geçti.

Merkez Bankası müdahale etti

Siyasi sistem tartışmaları, jeopolitik ve güvenlik riskleriyle dün rekor seviyelere tırmanan dolar/TL ve euro/TL  yeni günde de yükseldi.

 

REKOR TAZELEDİ

Dolar, Türk Lirası karşısında 3.77'nin üzerine tırmanarak tüm zamanların rekorunu tazeledi.

 

EURO 4'Ü GÖRDÜ

Euro/TL de 4.0032'yi görerek tarihi zirvesine çıktı.

 

SON DAKİKA: MB'DEN DOLAR'A MÜDAHALE

Merkez Bankası (MB) doların sert yükselişini engellemek için piyasaya 1,5 milyar dolar ek kaynak sağladı.

Bu müdahalenin ardından 3,77'yi gören Dolar, 3,74'e geriledi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

 

"PİYASALARDAKİ AŞIRI OYNAKLIĞI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

"Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür.

Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

 

"İLAVE ADIMLAR ATILACAK"

Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir."

KAYNAK: ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 13:51
YORUM EKLE

banner201