Sanayi üretiminde 6 ayın zirvesi

Şubat ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 6 ayın zirvesine yükseldi.

Sanayi üretiminde 6 ayın zirvesi

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %5,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,6 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1,7 azaldı.


Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,8 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,7, imalat sanayi sektörü endeksi %6,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %2,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %2,1 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %5,8 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı ve %5,6 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %25,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, %11,2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve %3,5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin  imalatı takip etti.


Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %3,6 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %3,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %5,2, otomotiv yakıtı satışları %4,3 arttı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %9,6 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %7,5 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %1,5 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,6 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %5,2 azaldı.


Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %7,9 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %6,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %8,3, otomotiv yakıtı satışları %9,5 arttı.
Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %4,0 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %14,8 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %10,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %7,1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %27,8 azaldı.


Perakende ciro bir önceki aya göre %4,0 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %4,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,7,  gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %6,6, otomotiv yakıtı satışları %3,3 arttı.


Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %16,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %19,5, otomotiv yakıtı satışları %4,3 arttı.
KAYNAK-TİMETÜRK
 
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 14:39
YORUM EKLE