banner73

Van Ekonomi Konseyi’nden seçim değerlendirmesi

Seçim tamamlansa da yankıları sürerken bir çok kesimden ülkenin temel konularına dönülmesi çağrısı geldi. Bu çağrılardan birisi de Van Ekonomi Konseyi tarafından yapıldı. Van Ekonomi Konseyi bileşenleri adına bir açıklama yapan Van Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, sonuçların iyi okunmasıyla birlikte merkezi insana alan yönetimlerin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Van Ekonomi Konseyi’nden seçim değerlendirmesi

ŞEHRİVAN HABERAylardır Türkiye’nin tek gündemi olan ve ekonomik sıkıntıların da önüne geçen bir noktada bulunan 31 Mart 2019 seçimleri tamamlandı. Seçim tamamlansa da yankıları sürerken bir çok kesimden ülkenin temel konularına dönülmesi çağrısı geldi. Bu çağrılardan birisi de Van Ekonomi Konseyi tarafından yapıldı. Van Ekonomi Konseyi bileşenleri adına bir açıklama yapan Van Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, sonuçların iyi okunmasıyla birlikte merkezi insana alan yönetimlerin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Aslan, ekonominin konuşulması önceliğine de dikkat çekerek: “Ekonomik olarak yeni bir hikaye yazma zamanı geldiği kanaatindeyiz iş dünyası olarak. Ekonomide kalıcı yapısal reformlar yapılmalıdır. Enflasyonla topyekun mücadele ve sıkı bir para politikası izlenmelidir.” Dedi.

31 Mart yerel seçimleri sona erdi ve Van’ın yeni belediye başkanları netleşti. Seçimlerin sona ermesiyle birlikte önemli isimlerden de açıklamalar gelemeye devam ediyor. Son açıklama Van Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan’dan geldi. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinin tamamlandığını ifade eden Memet Aslan, “Ülke olarak bir kaç münferit olay dışında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması bizleri sevindirmiştir. Demokratik olgunluk içerisinde her ferdin kendi iradesini sandıklara yansıtan bir seçim olmuştur. Seçim sonuçlarının milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz. Seçim sonuçlarının her kesim tarafından iyi okunması, saygıyla karşılanması ve içselleştirilmesi temel arzumuzdur. İtirazlar var ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirip sonuca bağlanmalıdır.” İfadelerini kullandı.

ASLAN: ENFLASYONLA TOPYEKUN MÜCADELE VE SIKI BİR PARA POLİTİKASI İZLENMELİDİR

İtiraz sürecinin bir an evvel tamamlanıp seçim mevzusunun ülke gündeminden tamamen çıkarılması gerektiğini ifade eden Aslan, “Seçilen yerel yöneticilerimizin, seçildikleri andan itibaren oy veren vermeyen herkesin başkanı gibi kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklayarak merkezlerine insanı oturtarak hizmet şiarı ile hareket etmeleri en büyük temennimizdir. Ülkenin demokratik ve yapısal ekonomik reformlara ihtiyacı vardır. Demokrasimizi güçlendirmemiz gerekiyor, yargımızın bağımsızlığını ve tarafsızlığını tahkim etmemiz kaçınılmazdır. Hukukun üstünlüğünü gözetlememiz, adaletin herkes için eşit mesafede olduğu hissini oluşturmak temel anlayışımız olmalıdır. Ekonomik olarak yeni bir hikaye yazma zamanı geldiği kanaatindeyiz iş dünyası olarak. Ekonomide kalıcı yapısal reformlar yapılmalıdır. Enflasyonla topyekun mücadele ve sıkı bir para politikası izlenmelidir. Üretimi ve yatırımı güçlendirici, istihdamı destekleyici reformlar acilen hayata geçirilmelidir. Kamu maliyesinin şeffaflığı ve Merkez Bankasının araçsal bağımsızlığı temel ilke olmalıdır.” Diye belirtti.

“İHRACAT MERKEZİNE OTURTAN BİR ANLAYIŞIN HAKİM OLMALI”

Aslan konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Ekonomik kırılganlıkların önüne geçecek, yerli üretimi güçlendirecek, ihracat odaklı argümanlar temel felsefe olmalıdır. Gelir yaratıcı ve giderleri düşürücü politikalar geliştirilmelidir. Gelir dağılımda sosyal adaleti sağlayacak, insanımızın refah seviyesini artıracak, sürdürülebilir büyüme ve istihdam oluşturmada devamlılığı sağlayacak ekonomik modellemeler gerçekleştirmek temel politika olmalıdır. 4,5 yıllık seçimsiz dönemi fırsata çevirecek, politik menfaatleri bir tarafa bırakarak yatırım, üretim, refah, büyüme, istihdam ve ihracatı merkezine oturtan bir anlayışın hakim olması temennisi ile seçimlerimiz hayırlı olsun.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER