VAN TSO'dan Yüksek Ücretlere Tepki

Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (Van TSO) yapılan açıklamada, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan kişi veya firmaların almakla zorunlu oldukları K türü yetki belgelerine uygulanan yüksek ücretler, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaları mağdur etmeye devam ediyor” denildi.

VAN TSO'dan Yüksek Ücretlere Tepki

Yapılan açıklamada, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yurt içi taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar için zorunlu kılınan K1 yetki belgesi için istenen 17 bin 594,00 TL, K2 belgesi için 8 bin 796 TL, K3 belgesi için yine 8 bin 796 TL’lik ücret sektörü durma noktasına getirdi. Özellikle ilimizde önemli bir yere sahip olan taşımacılık sektöründe K kürü yetki belgesi alımında yaşanan belgeler arasındaki ücret farklıkları ve yüksek harç bedeli ile mevcut belge sahiplerinin taşıt kartı işlemlerinde de uygulanan ücret politikası da sorun yaratmaya devam ediyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliği düzenlemesinde yetki belgesine bağlı taşıt listesinde yer alan her araç taşıt kartı verilmektedir. Verilen bu taşıt kartlarında yer alan herhangi bir bilginin değişmesi halinde zorunlu olarak taşıt kartının da değişmesi gerekmektedir. Her taşıt kartı değişikliği de yeni bir taşıt kartı çıkartılması bedeli ile aynı olmaktadır. Taşıt kartlarında yer alan ve şirkete ait bilgilerden birinde dahi değişiklik olması halinde tüm taşıt listesindeki araçların taşıt kartlarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda yetki belgesi sahibi firmalar her taşıt kartı için yeniden ücret ödemek zorunda kalmakta ve çok ciddi maliyetlere katlanmak zorunda kalmaktadırlar” denildi.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından karayollarında hareket eden her araç için belge düzenlemesi işlemleri yaklaşık 8 yıldır devam eden bir sistem haline geldiği belirtilen açıklamada, “Bu amaçla artık bir standa kavuşan sistemde vatandaşlara kolaylık sağlanması sektörün yaşaması açısından çok önemlidir. Belge ücretlerinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden gözden geçirilerek indirime gidilmesi veya taksitlendirme yapılması sektörün önünü açacaktır” şeklinde denildi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER