banner166

Zamlı elektrik faturası vatandaşı isyan ettirdi!

Ellerine zamlı faturaların geldiğini gören vatandaşların kafası karıştı. 2016 faturalarda ayrıntıları artık göremeyen vatandaşlar, dağıtım bedeli altında toplanan diğer ödemelerin katlanmasından şikayetçi...

Zamlı elektrik faturası vatandaşı isyan ettirdi!

2015 Aralık ayında dağıtım bedelinin 2016 Ocak ayında yaklaşık 3 kat artmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşlar zamlara sosyal medya üzerinden de tepki gösterdi...

Hürriyet'ye yer alan habere göre; 2016 yılının ilk zam tepkisi elektrik faturasında kendini gösterdi. Ellerine zamlı faturaların geldiğini gören vatandaşlar dağıtım bedelinden şikayetçi.

 

ZAMLI FATURALARIN İLKİ OCAK AYINDA GELDİ

Zamlı faturaların ilki Ocak ayında alındı. 38 milyon elektrik abonesi zamlı faturalara isyan etti. Bazı ayrıntıların görünmemesi ise vatandaşların tepkisine neden oldu. Elektrik faturalarında yapılan bir değişiklikle iletim bedeli, kayıp-kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli ve dağıtım bedeli toplanarak, tek bir kalem olarak gösterilmeye başlandı. Ancak dağıtım bedelinde yaşanan ani artış tartışma konusu oldu.

 

ZAM ORANI YÜZDE 10.4'Ü BULDU

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yetkilileri, yeni faturalarda vatandaşın en çok kafasını karıştıran kalemin dağıtım bedeli olduğunu, ocak ayı faturalarına göre aralık ayındaki dağıtım bedelinde büyük bir artış ile karşılaşıldığını dile getirdi. Yetkililer, “Tek tek kayıp ve kaçak bedelinde yapılan artışı, eski mevzuattaki tanımına göre dağıtım bedelindeki artışı, iletim bedelindeki artışı, sayaç okumada yapılan artışı hesaplamak mümkün değil. Ancak yeni tanımıyla dağıtım bedeli adı altında toplulaştırılan kalemdeki toplu artış hesap edilebilmekte ve bu zam oranı da yüzde 10.4” diyor.

 

DAĞITIM BEDELİNİN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMASI KAFALARI KARIŞTIRIYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugüne kadar elektrik faturasında yer alan kalemleri (aktif enerji, kayıp-kaçak- dağıtım, iletim vs.) ayrı ayrı onaylıyor, yayınlıyor ve faturalarda gösterilmesini zorunlu koşuyordu. Ancak başta kayıp-kaçak gibi bazı bedellere yönelik tepkiler ve açılan davalar sonucu, bu bedeller artık faturalarda gösterilmiyor. EMO yetkilileri, “Yeni tarifelerdeki dağıtım bedeli içerisine kayıp-kaçak bedeli, iletim bedeli ve sayaç okuma da dâhil edildi. Ellerine ocak ayı faturalarını alan vatandaşlar dağıtım bedelini, aralık ayındaki dağıtım bedeli ile kıyasladıklarında büyük bir artışla karşılaştı. 1 Ekim 2015-1 Ocak 2016 tarihli faturalarda iletim bedelinin birim maliyeti 0.95 kuruş, dağıtım bedeli 4.005 kuruş, sayaç okuma bedeli ise kilovat saat başına değil fatura başına 59.2 kuruştur. Bu üç kalemle birlikte, ocak ayından önce elektrik maliyetine dâhil edilen 5.52 kuruşluk kayıp-kaçak bedeli de bu kez dağıtım bedeline eklendi. Bunların tümünün 1 Ekim 2015’ten itibaren geçerli olan tarifedeki toplamı 10.761 kuruş. Ocak 2016 faturasında artık tek tek gösterilmeyerek, yalnızca dağıtım bedeli olarak belirtilen bu dört kalemin toplamı ise 11.841 kuruş. Yeni tanımıyla dağıtım bedeli adı altında toplulaştırılan toplu artış hesap edildiğinde, bu zam oranı yüzde 10.4 oluyor” diyor.

 

ZAMIN NEYE GELDİĞİ ANLAŞILMIYOR

1 Ekim 2015-1 Ocak 2016 tarihleri arasında geçerli olan eski tarifede, kayıp-kaçak bedeli dâhil olmak üzere elektrik birim maliyeti olarak faturalara 25.37 kuruş yazdığına işaret eden EMO yetkilileri, “Kilovat saat başına 5.52 kuruşluk kayıp-kaçak bedeli çıkarıldığında, gerçek elektrik maliyeti 20.578 kuruş idi. Bu bedele bu ay itibariyle perakende satış hizmet bedeli dahil edildiğinden, gerçek artış oranlarını bulabilmek için 1 Ekim 2015-1 Ocak 2016 tarifesinde 0.72 kuruş olarak yer alan perakende satış hizmet bedelini eklememiz gerekiyor. Böylece yeni tarifede, birim fiyatlar bölümünde ‘tek zaman’ (çok zamanlı tarife uygulanmayanlar için) ibaresinin karşısında yazan elektrik birim fiyatı, ocak ayı öncesinde 20.578 kuruş iken, ocakta yüzde 3.7 zam görerek 21.343 kuruşa yükseldi. Bu zammın ne kadarının enerji maliyetleri, ne kadarının perakende satış hizmet bedeline yapılan artıştan kaynaklandığı ise faturalardaki gizleme nedeniyle hesaplanamıyor” dedi.

 

EMO YETKİLİLERİ ZAMIN NEYE GELDİĞİNİ ANLAYAMIYOR

EMO yetkilileri, neye ne kadar zam geldiğini anlama olanağı kalmadığını ifade ederek, şunları kaydediyor: “Perakende satış hizmet bedelinin dâhil edildiği elektrik maliyetinde yüzde 3.7, dört kalemin birden toplulaştırıldığı dağıtım bedelinde ise yüzde 10.4 zam yapıldı. Böylece tüketicinin faturasına yüzde 5.9 olarak yansıyacak zammın yüzde 60’a yakını, elektrik maliyetleriyle hiçbir ilgisi olmayan dağıtım bedeli kaleminden kaynaklanıyor. Yine dağıtım şirketlerinin özelleştirme bedellerini ve aldıkları kredileri ödeyemedikleri iddiasıyla savurdukları ‘iflas’ tehditleri ve kur artışı gibi piyasa koşullarında üstlenmeleri gereken maliyetlere yönelik veryansınları da bu artışta etkili oldu.”

 

DAĞITIM BEDELİ ZAMMININ 4 NEDENİ BULUNUYOR 

BİR sektör temsilcisi ise “1 Ocak’tan itibaren EPDK, aktif enerji hariç tüm kalemleri dağıtım bedeli altında toplama kararı aldı. Bu bağlamda artışın nereden kaynaklandığını tam olarak tespit etmek artık zorlaşmış olsa da, şu sebeplerden kaynaklandığını düşünüyoruz:

1) Artan kayıp-kaçak oranlarındaki artış ve kayıp-kaçak hedeflerinin uygulamadan kaldırılarak, gerçekleşmelerin tarifeye yansıtılması;

2) YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) bedeli, artan döviz kurları ve YEKDEM’den faydalanan kapasitede önemli bir artış oldu;

3) Artan serbest tüketici sayısının dağıtım müşterilerinin tüketim profilini olumsuz etkilemesi;

4) Doğalgaz tarifelerinde indirim yapılmaması. Yap-işlet ve yap-işlet-devret santrallerine satılan doğalgaz bedelinin yüksek olması nedeniyle dağıtım şirketlerine satış fiyatı da piyasa fiyatlarına kıyasla yüksek kaldı” yanıtını veriyor.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

*Elektrik faturasına, kullanım ücretinin YARISI kadar dağıtım bedeli eklenmiş. Dağıtım bedeli, geçen aya göre % 300 zamlanmış.

* 43 liralık elektrik tüketimine 23 lira dağıtım bedeli de ne demek oluyor?

* 40 TL’lik tüketime 100 TL fatura geldi. Dağıtım bedeli adı altında vatandaşa resmen kazık atılıyor.

* İstanbul Anadolu Yakası Enerjisa Elektrik faturalarındaki soygundan haberiniz varmı? 117 TL faturada 33 TL dağıtım bedeli, 30 TL vergi var!!

* Ulan kullandığım...465 kw elektrik..89,76 tl...+51 tl dağıtım bedeli +26 tl kdv +vs =175 tl..

* 144 tl’lik elektrik faturasının 75 tlsi kullanım bedeli 40 tlsi dağıtım geriye kalan vergi! özelleştirme liberal ekonomi çok güzel gelsenize

* Boğaziçi Elektrik’e ait faturada, vatandaşın dağıtım bedeli hizmeti Aralık’ta 7 TL, Ocak 2016 37 TL. Neden? Çünkü gizli zam yapıldı.

* Elektrik faturalarında şimdi de dağıtım bedeli soygunu var. Son 4 faturadaki Dağıtım Bedeli 4.71 TL, 8.09 TL, 8.44 TL ve 21.52 TL.

* Elektrik faturasında dağıtım bedeli tüketim bedelinin %50si hep mi böyleydi zam mı gelmiş?

* Sn. Bakanım elk. faturasında 26.38 TL dağıtım bedeli nedir.Bi bize mi elektrik veriliyor da böyle bi dağıtım bedeli alınıyor?

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 14:40
YORUM EKLE