ŞAMRAN KANALI TURİZME KAZANDIRILACAK

DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, tarihi Şamran Kanalı’nı yürüyüş yoluna dönüştürmeleri gerektiğini belirterek, bunun için bayağı yol aldıklarını söyledi.

ŞAMRAN KANALI TURİZME KAZANDIRILACAK

DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, tarihi Şamran Kanalı’nı yürüyüş yoluna dönüştürmeleri gerektiğini belirterek, bunun için bayağı yol aldıklarını söyledi.

 

Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliği kapsamında Şamran Kanalı’nın turizme kazandırılması toplantısı yapıldı. DAKA’da gerçekleştirilen toplantıda kanalın turizme kazandırılması için yürüyüş yolunun yapılması gerektiği belirtildi. Kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri ile temsilcilerinin katıldığı programda görüş önerileri ele alındı. Toplantıda kısa bir konuşma yapan DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler, Şamran Kanalı’nın turizme kazandırılması için idare olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. DAP’ın bugüne kadar hayvancılık ve tarım sektörü ile daha çok öne çıktığını anlatan Güler, “Ama sadece tarım ve hayvancılıkta faaliyet gösteren bir kurum değil. Diğer sektörlere de yavaş yavaş giriyoruz. Bu sene itibariyle de kültürel varlıklara yönelik çalışmalara giriyoruz. Urartu ve Selçuklulara ait eserlerin korunması için çalıştay başlattık. Urartulara yönelik iki temel projemiz var. Bir tanesi tamamıyla tasarım projelendirme işini kapsayan bir yatırım, diğeri ise yatırımlara yönelik yapılan çalışmalardır. Bugün burada bulunmamızın ana amacı çok fazla projelendirmeyle uğraşmaktansa, somut bir şeyler ortaya çıkarmaktır. Bu şekilde ciddi olduğumuzu göstermek istiyoruz. İlk olarak yaptıkları çalıştayla birlikte Şamran Kanalı’nın ele alınması gerekiyor. Şamran Kanalını yürüyüş yoluna dönüştürebilir miyiz diye düşündük. Geldiğimiz süreçte bunu yapmak için iyice bir yol almış bulunmaktayız. Birde yatırım boyutuyla ilgili de çalışmalar yapıyoruz” dedi. Diğer katılımcılardan görüş ve önerilerinin alınması ile birlikte toplantı sona erdi. 


ŞEHRİVAN GÜNCEL: ÖNDER ALTINAL

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 10:15
YORUM EKLE