VAN EMNİYETİNDEN FİLM UYARISI

Van Emniyet Müdürlüğü araç sürücülerine uyarılarda bulunarak, filmli camların hem kaza anında hem de sonrasında büyük tehlike oluşturduğunu belirtti.

VAN EMNİYETİNDEN FİLM UYARISI

 

Emniyet Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığınca çıkartılan ‘Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği’ ve eşdeğeri olan ‘Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu R43 sayılı Regülasyonu’ ile tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirledi.

 

FİLMLİ CAMLAR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Filmi camların yaşattığı sorun ve sıkıntıları paylaşan Van Emniyeti, araçların kaza durumunda filmli camların daha çabuk alev aldığı, kaza sonrası kanal, göl ve buna benzer alanlara düşen aracın camı kırılarak içinden çıkılamadığı, kaza sırasında filmi camların dağılmayarak kesik ve ölümcül yaralara neden olduğu tespit edildiğini ışık geçirgenliğinin yüzde 70 olması gerektiği belirtildi.

 

CEZASI 199 LİRA

Van Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Aracınızda renkli cam olsa bile, ışık geçirgenliğinin lazer ışını ile camlarının karartılarak yüzde 70 altına indirilirse, TÜVTÜRK ve Bilim Sanayi tarafından gerekli ölçümler yapılır, camları standart dışı olduğu tespit edilen aracın camları söktürülüp orijinal cam taktırmak suretiyle trafiğe çıkışlarına izin verilmektedir. Bu itibarla araç camlarının yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesinde; ‘Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerinde renkli film tabakası yapıştırılması yasaktır.’ Hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30/1-B maddesi gereği 199,00 TL idari para cezası ve 20 ceza puanı yazılmakta ve araçlara bir haftaya kadar süre verilmekte, bu sürede filmleri sökülmeyen araçlar trafikten men edilmektedir.” Denildi.

 

45 GÜNDE 745 ARACA CEZA

Bu kapsamda Van Emniyet Müdürlüğü büyük bir çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında son 45 gün içerisinde 745 araç sürücüsüne trafik cezası uygulanmış, bunlardan 169 tanesine 30/1-B maddesinden işlem yapılmış olup, uygulamaların devam edeceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER