VAN'DA DURSUN ALİ ERZİNCANLI RÜZGÂRI!

Van'da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla program düzenlendi. Program Dursun Ali Erzincanlı'nın seslendirdiği şiirlerle büyük beğeni topladı. Erzincanlı Peygamber efendimizin hayatını anlatan şiirleri okurken hem duygulandı hem de duygusal anlar yaşattı.

VAN'DA DURSUN ALİ ERZİNCANLI RÜZGÂRI!

Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Programı’na vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programa katılan Dursun Ali Erzincanlı okuduğu şiirlerle duygulu anlar yaşattı. 

 

Nur Tatar Spor Salonu’nda düzenlenen Kutlu Doğum Programı, Kuranı Kerim tilaveti ve akabinde Tuşba Belediyesi Çocuk İlahi Grubu’nun sahne almasıyla başladı. Programda açılış konuşmasını yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Kutlu Doğum haftası kapsamında değişik toplantıların yapıldığını, değişik programların düzenlendiğini belirterek, gerek müftülük, gerek belediyeler ve gerekse sivil toplum kuruluşlarının çok kıymetli programlar idrak ettiklerini söyledi. Burada önemli olan Hz. Peygamberi anmak, onu anlamak ve onun hayatından anlamlar çıkarmak olduğunu vurgulayan Vali Taşyapan, “Önemli olan o anlamları kendi hayatımıza, aile hayatımıza, çocuklarla, komşularla olan ilişkimize kısacası hayatımızın her alanına uygulamaktır. Peygamber efendimiz nasıl biriydi? Ailesine, çocuklarına, komşularına, fakirlere, yetimlere nasıldı? Bunları bilmemize ihtiyacımız var. Bugün İslam dünyasına, toplumumuza, evlerimize, sokaklarımıza ve hayatımıza baktığımız zaman onun örnekliğine ne kadar ihtiyacımız olduğunu hakikaten görüyoruz. Dolayısıyla O’nun hayatından alacağımız güzel örnekler vardır. O örneklikleri günümüze getireceğiz. Aradan bin 500 sene geçse bile bunlar eskimeyen güzelliklerdir. Dolayısıyla Hz. Peygamberin örnekliği kıyamete kadar bizlere örnekliktir. Bu kapsamda O’nun örnekliği ile nice güzel hayatlar yaşamanızı diliyorum.” Dedi.

 

"evhid, sadece bir inanç ve düşünce sistemi değildir"

Hz. Muhammed’in dünyayı teşriflerinin 1445. Yıldönümün nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendiğini ifade eden Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise, “Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.s), sadece tevhid inancını değil, beraberinde vahdet anlayışını da getirmiştir. Bu anlayış, Ensar ve Muhacir arasında zirveye çıkan kardeş olma, birlik olma, bütün olmaya dair en nadide örnekleri insanlığa takdim etmiştir. Efendimizin vahdet anlayışı ile dilleri, renkleri, ırkları farklı ama inançları, gayeleri, gönülleri aynı “birler” “bin”, “binler” “bir” olmuştur. Tevhid, sadece bir inanç ve düşünce sistemi değildir, aynı zamanda bir hayat tarzı ve yaşama biçimidir. Tevhid inancının bireysel hayattaki tezahürü, bu inancın gerektirdiği şekilde yaşamaktır. Rabbimize, kendimize, çevremize, kâinata karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmaktır” dedi.

 

"Vahdet, tevhidin sancağı altında toplanmaktır"

Yerel yönetimler olarak en ulvi dileklerinin birlikte yaşama şuuruna sahip olmak olduğunu ifade eden Özgökçe, “Ortak değerler etrafında kenetlenmek, ortak ideallere yönelmektir. Vahdet, tevhidin sancağı altında toplanmaktır, Allah yolunda her türlü şahsi ve nefsi çıkarı bir kenara bırakmaktır. Müslüman kanının, kardeş kanının dökülmesini, Müslümanların bölünüp parçalanmasını engellemek için var gücümüzle çalışmaktır. Vahdet, İslam ümmetinin inşa ettiği mümtaz medeniyetlerin ve bu medeniyetlerin ortaya koyduğu büyük tecrübelerin farkında olmaktır” ifadelerini kullandı.

 

"Müslümanlar aleyhine acımasızca bir propaganda sürdürmektedir"

Özelde Müslümanların, genelde ise bütün insanlığın tarihin en buhranlı günlerini geçirdiğini dile getiren Özgökçe, şunları söyledi: Ümmetin ocağına ateşler düşmüş, fitne ve tefrika ateşi İslam coğrafyasını her taraftan kuşatmıştır. Öyle ki Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Yemen’de, Nijerya’da ve İslam coğrafyasının diğer köşelerinde çatışmalar, Allah-u Ekber nidalarıyla intihar saldırıları, masum kız çocuklarını kaçırmalar, camileri bombalamalar, tarihî mekânları tahrip etmeler, şiddet, vahşet ve dehşet durmaksızın devam etmektedir. Müslümanların kanı dökülmekte, masum canlar heder olmakta, İslam kültür ve medeniyeti talan edilmekte, Müslümanların izzet, namus ve onuru tarihte hiç olmadığı kadar bizzat birbirlerinin eliyle yok edilmektedir. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden, barkından ve hayatından olmakta; yaşanan kaos ortamı bütün dünyada İslam ve Müslüman algısını tahrip etmektedir. Ne yazık ki Müslümanların başı hüzünle öne eğilmekte, İslam dininin temsilcileri korku, dışlanma ve şiddet tehdidi altında hayat mücadelesi vermektedir. Diğer taraftan dünyanın batı yakasında İslamofobiyi tırmandırmak isteyen endüstri, İslam dünyasındaki çatışmaları ve yaşanan kargaşa ortamını gerekçe gösterip Müslümanlar aleyhine acımasızca bir propaganda sürdürmektedir. Bu müşerref en son dini, korku dini olarak lanse etmekte, Müslümanlar arasındaki fitne ve tefrika ateşini körüklemektedir. Ne yazık ki bugün İslam’ın cahil müntesiplerinin, her türlü iman, akıl ve hikmetten uzak terör şebekelerinin, sevgili Peygamberimizin (s.a.s.) mübarek ismini sözde bayraklarına nakşederek Din-i mübin-i İslam’a verdiği zarar, azılı düşmanların verdiği zararın fersah fersah ötesine geçmiş bulunmaktadır. Küfrün karşısında tek ses, zalimin karşısında yekvücut olmak biz Müslümanların en önemli görevlerindendir. Ancak bunu başarabilmemiz, her şeyden önce birbirimizin mezhebini, meşrebini, ırkını, dilini, coğrafyasını ve ideolojisini değil, İslam’ın tevhid ve vahdet anlayışını esas almakla mümkündür. Birliğe, dirliğe ve huzura giden yol da; dostu düşmanı tanımanın yolu da; başkalarının değil, ümmetin yüzünü güldürmenin yolu da buradan geçmektedir. Bu kapsamda bu programı hazırlamamızda destek veren tüm sponsorlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Erzincanlı, duygusal anlar yaşattı.

Sancaktepe İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (SİMMDER) Başkanı Hamdullah Arvas’ın kısa konuşmalarının ardından Tuşba Belediyesi Semazen Grubu tarafından sunulan gösteri büyük alkış aldı. Daha sonra sahneye çıkan Dursun Ali Erzincanlı okuduğu şiirlerle izleyicilere duygulu anlar yaşattı. Erzincanlı Peygamber efendimizin hayatını anlatan şiirleri okurken hem duygulandı hem de duygusal anlar yaşattı. Program daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle son erdi. Programa Van Valisi İbrahim Taşyapan, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.  

 


Haber: Meral Yıldız

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 18:10
YORUM EKLE