Gülaçar ve Van’ın yeni siyasi süreci

Uzun süredir gündemin tek ve en önemli konusu olan Yerel Seçim yarışının nihayetlenmesine artık sayılı günler kaldı.

11 gün sonra, o günün akşamında kent adına yeni bir sürecin başladığını göreceğiz.

Aylardır devam eden kenti yönetme konusunda halk bir kez daha bir partiye ve o partinin adaylarına kente ‘hizmet’ etme yetkisi verecek.

Umuyorum ki, yerel yönetim dediğimiz, halka en yakın bu yönetme biçiminde bu kente değer katacak isimler ‘muzaffer’ olsun.

Çünkü, Van’ın uzun yıllardır özellikle belediyecilik anlamında mahrum kaldığı çok iş var.

Bir çok siyasetçinin projelerinde alt yapı sorunu ile birlikte çılgın projeleri görmemizin altında aslında acı bir gerçek yatıyor.

Bu kentin hala alt yapı sorunu var.

Batıda bir çok kentin ‘mega’ projeleri konuştuğu bir dönemde biz hala bir çok adayın altyapı sorununu çözme konusunda söz verdiği bir süreçteyiz.

Olayın ehemmiyetini siz düşünün artık.

***

Gelelim seçim sonrasına...

Bu seçimle birlikte siyasetin, siyasetçilerin kent ile olan ilişkileri bitmeyecek.

Aksine...

Daha aktif, daha hareketli bir süreç başlayacak.

Ya da başlaması gerekiyor...

Van’ın uzun süredir içinde bulunduğu dağınık ve karmaşık ruh halinden kurtulması ve önemli bir kent olduğunu mutlaka hissettirmesi gerekiyor.

Peki nasıl hissedilecek bu?

Yöntemi çok basit.

1-İnsanları harcamaktan vazgeçeceğiz.

2-Halihazırdaki değerlerimize sahip çıkacağız.

***

Bu kentte birisi ile çok uğraşmak için onun Vanlı olması yeterlidir.
Vanlıysa “Vurun abalıya!”

Bu anlayışın kazandırmadığını gördük.

Yine ne varsa bu kentin evlatlarında var realitesi ile karşılaştık.

O halde bu yıkıcılıktan vazgeçeceğiz.

Fikir üretebilecek tüm dinamiklerimizi koruyup kollayacağız.

Mesela öyle çok uzaklaşmayalım.

Halihazırdaki isimlerden birisiyle başlayalım.

***

Van’ın Osman Nuri Gülaçar gibi önemli bir dinamik haline gelebilecek bir milletvekili var bu dönem. Van’ın 3 vekilinden birisi olan Gülaçar, hem AK Parti’nin A takımı dediğimiz MKYK’sında yer alıyor. Hem önemli komisyonlarda görevi var. Hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye-İran Dostluk Grubu Başkanı olarak önemli bir yerde.

Erdoğan’ın yıllar önce tanıyıp hafızasına kazıdığı, 2014’te büyükşehir adayı olarak gösterdiği Gülaçar’ın süreci 2014’te bitmedi. Van tarihinin en yüksek Ak Parti oyunun sahibi olan Gülaçar, bu kayba rağmen Erdoğan tarafından bu dönem 1’inci sıra milletvekilliği için halkın karşına konuldu ve seçildi.

Yani Erdoğan ve yakın çevresinin hafızalarında yer alan bir isim.

Bu nedenledir ki yukarıda saydığım önemli mevkilerde de yer almayı sürdürüyor.

Her geçen gün sadece Van değil, Ankara’da da önemli görüşme ve buluşmaların önemli ismi olmaya devam ediyor.

Öyle gösteriyor ki Osman Nuri Gülaçar, gün geçtikçe bu anlamda daha güçlü bir siyasi figür haline gelecek. Gelişmeler bu yönde.

İşte tam bu noktada Van’a da büyük bir sorumluluk düşüyor.

Van’ın önümüzdeki yıllarda sadece Van’ın değil, bölgenin de önemli bir dinamiği haline getirebileceği bir siyasetçisi var.
Yıllarca Abdurrahman Kurt, Galip Ensarioğlu, Recep Akdağ, Zeki Ergezen, Cevdet Yılmaz, Vahit Kiler gibi isimler bölgenin önemli dinamikleri oldu. Hem siyaseten hem de yatırımlar noktasında kendi bölgelerinde lider pozisyonlarında bulundular. Bölge siyaseti de onlardan soruldu, bölgeye yapılacak işler de.

***

Mesela çözüm sürecinde Van’ı ve diğer illeri konuşanlar hep bu isimlerden bir kaçı oldu.

Van sürecin en önemli kentiydi ama Vanlı bir isim bu işin A takımında yoktu.

Ya da bölgeye önemli yatırımlar gelirken...

Erzurum’a, Bitlis’e, Bingöl’e bu isimler vasıtasıyla devasa yatırımlar kaydı ve yine o süreçte “Bu da Van’a” diyecek hiç kimse yoktu.

Ama şimdi var. Van’ın destekleyip güçlü bir figür haline getirebileceği Osman Nuri Gülaçar bu anlamda kentin uzun yıllar ‘ağabey’ rolü vereceği bir siyasetçisi olabilir.

MKYK’da bulunması hasebiyle siyaseten Van’ı güçlü kılabilir.

Erdoğan’ın bildiği bir isim olmasından dolayı Van’a dair pozitif ayrımcılıkların kilit adamı olabilir. Türkiye-İran Dostuk Grubu Başkanı olması nedeniyle İran tarafıyla ilgili harç sorunun çözülmesi, Van’da bir konsolosluk kurulması ve diğer tüm diplomatik hamleleri yapan isim olabilir. Olması da gerekiyor.

***

Biz neredeyse 10 yıldır, hiç değiştirmeden Çevre Yolu’nu, Stadyum’u, Tramvay’ı ve bunun gibi kronik sorunları konuşuyorsak, bunda meramımızı güçlü bir şekilde iletememe ya da yerinde çözüm üretememe eksikliğimiz olduğunu gözden kaçırmayalım. Ya da kentte kritik pozisyonlarda neredeyse tek bir Vanlı kalmaması hususunu bir kez daha hatırlayalım. Artık bizim de elimizi güçlendirmemiz gerekiyor.

Ve bunu ivedilikle yapmamız gerekiyor. Bence Van’ın bu sahiplenmeyi yapmasının zamanı çoktan geldi de geçiyor bile!

Van’ın güçlü siyasetçilere, yöneticilere, ağabeylere ihtiyacı var.

Bugünden geçi yok. Güçlü isimlerin birer birer Van ve Ankara’da boy göstermesinin vakti geldi. Gülaçar da fitili ateşleyen isim olsun.

Onu da diğer isimleri de güçlendirecek olan da elbette ki Van olacak.

Haksız mıyım?

YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 1 yıl Önce

yunus bey senden ricamız ak partide yüzde yüz kazanacak adaylara neden yer verilmedi neden dava adamlarını neden partide uzaklaştırıldı gaye kazanmak ise ak parti ise neden dava adamlarına ve kazanacak adaları algı yalanlarla adaylıklarına karşı çıktılar kimler engeledi seçim sonrası kalemize güveniyoruz bunları araştırın

Necibi
Necibi - 1 yıl Önce

VAllahi çok doğru