20 STK’dan Başbakan Erdoğan’a ortak tepki!

Van’daki STK’lar Başbakan’ın hizmete yönelik ifadelerini sert bir dille eleştirdi:

20 STK’dan Başbakan Erdoğan’a ortak tepki!

Dersaneler krizi ile başlayan Ak Parti-Cemaat kavgasında yolsuzluk operasyonlarının ardından Başbakan’ın kullanmaya başladığı sert dile Van’daki STK’lardan sert tepki geldi. Özellikle son günlerde Başbakan’ın hizmete yönelik kullandığı ‘haşhaşi ve virüs’ gibi ifadelere tepki gösteren ve hükümetin bu tavrını eleştirmek için bir araya gelen 20 STK, Erdoğan’a bu tavrından vazgeçme çağrısında bulundu. Fetullah Gülen’in ve hizmetteki milyonlarca insanın kara propaganda kurbanı edilmeye çalışıldığının vurgulandığı açıklamada, hükümetin bu itibarsızlaştırma kampanyasından vazgeçmesi gerektiği vurgulandı. STK’lar adına açıklamayı okuyan VASİAD Genel Sekreteri İskender Sezek, Gülen’in özellikle çözüm sürecine karşı olarak gösterilmeye çalışıldığına da değinerek, ““Hizmet hareketi çözüm sürecine karşıdır diyenlere Muhterem Hocaefendinin yaklaşık 6 ay önce ‘Anadilde Eğitim Temel Haktır ve pazarlık konusu yapılamaz’ sözünü hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Dersaneler krizi ile başlayan, operasyon ve yolsuzluk kriziyle zirveye çıkan AK Parti-Cemaat kavgasında gerginlik devam ederken, Van’daki 20 STK’dan başbakana sert tepki geldi. Başbakan Erdoğan’ın Hizmet’e yönelik ifadelerinin artık ciddi seviyeye ulaştığını belirten STK’lar başbakan’ın bu tutumdan vazgeçmesi için çağrıda bulundular. Acıklamada, “Hizmet insanlarına 'virüs ve haşhaşi' denilmesi kabul edilemez” denildi.

Van'da faaliyet gösteren çok sayıdaki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ortak bir basın açıklama yaparak son günlerde yaşanan gerilimin ülkeye verdiği zarara vurgu yaptı. Hizmet hareketine yönelik davranış ve söylemlerin kabul edilemeyeceğini kaydeden STK temsilcileri, 'virüs, haşhaşi, örgüt' yakıştırmaların ülkeye hizmet eden kişi ve kurumlara yakıştırılamayacağını belirtti. Van'da faaliyet gösteren 20 STK, son günlerde Türkiye gündemi meşgul eden gelişmeleri değerlendirmek üzere beş yıldızlı bir otelde kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Kahvaltıdan önce STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) Genel Sekreteri İskender Sezek, iki ayı aşkın bir süreden beri camia diye isimlendirilen gönüllüler hareketine yönelik yıpratma ve itibarsızlaştırma kampanyalarını üzülerek izlediklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta da bir çok STK’nın katılımıyla birlikte AK Parti’yi ziyaret ederek bu açıklamayı kendilerine de yaptıklarını belirten Sezek, Erdoğan’ı bu tavrından vazgeçmeye davet etti.

SEZEK: KARA PROPAGANDA YÜRÜTÜLÜYOR!

Geçmiş dönemde toplumun bir kesiminin 'mürteci, habis, ur, kan emici, vampir, yarasa, örümcek kafalılar, sıkma başlar' gibi ithamlarla yok edilmeye çalışıldığını hatırlatan Sezek, "Bugün de hizmet hareketi aynı itibarsızlaştırma taktiği ile hedefe konularak; paralel devlet, çete, virüs, in, gizli örgüt, haşhaşi gibi iftiralarla, hiçbir bilgi, belge ortaya koymadan, hiçbir hukuki temele dayanmadan yaftalanıyor. Bir kısım medya, sorumlu ve objektif gazetecilik kriterlerini hiçe sayarak ve bir merkezden yönlendirildiği aşikar bir tarzda her türlü yalan ve iftiraya başvurmak suretiyle hizmet hareketi hakkında kara propaganda kampanyası yürütüyor." ifadelerini kullandı.

HOCAEFENDİ ÖRGÜT LİDERİ OLARAK GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Hizmet hareketi ile ilgisi olduğu düşünülen iş adamları keyfi denetim ve tehditlerle baskı altına alınmaya çalışıldığını dile getiren Sezek, bazı işletmelerinin de ruhsatları iptal edildiğini belirtti.
Kamu kurumlarının, bir katılım bankasındaki mevduatlarını çekmeye zorlanarak bankanın devlet eliyle zor durumda bırakılmak istendiğini aktaran Sezek, "Kamuda çalışan memurlar, bürokratlar, hizmet hareketine nispet edilerek fişleniyor ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kıyama tabi tutuluyor. Anadolu insanının himmet ve gayretleriyle büyükelçiliğimizin bulunmadığı ülkelerde dahi ülkemizi en güzel şekilde temsil eden, ulaştıkları her insana ülkemizi ve milletimizi sevdiren, yurt dışındaki okullar da bu süreçte yıpratılmak isteniyor. Devletimizin büyükelçilerine; bulundukları her ülkede birer gönüllü kültür elçisi olan bu öğretmenlerimizi örgüt üyesi gibi gösterme görevi veriliyor. Allah rızasına kilitlenmiş, bir ilim ve fikir insanı olan, hayatta herhangi bir makam mevki, maddi çıkar ve siyasi hedef içinde olmayan; dolayısıyla savaşla, tuzakla, operasyonlarla, kirli oyunlarla hiçbir ilgisi bulunmayan muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, örgüt lideri olarak gösterilmeye çalışılıyor." diye konuştu. Gülen’in çözüm sürecine karşı olarak gösterilmeye çalışılmasının da yanlış olduğunu söyleyen Sezek; “Hizmet hareketi çözüm sürecine karşıdır diyenlere Muhterem Hocaefendinin yaklaşık 6 ay önce ‘Anadilde Eğitim Temel Haktır ve pazarlık konusu yapılamaz’ sözünü hatırlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BU TAVIRDAN VAZGEÇİN”

Sezek konuşmasına şöyle devam etti: "Hayatlarını almaya değil vermeye adamış dünyevi hiçbir beklentisi olmayan, hasbi ruhları rencide etmekten, huzuru en çok isteyen hizmet insanlarını huzursuzluğun sebebiymiş gibi göstermeye çalışmaktan, ucuz hesaplar uğruna yarın yüzümüzü daha fazla kızartacak sözlerden, kardeşlik hukukumuzu zedeleyen davranışlardan ve açılan bu yarayı daha fazla derinleştirmekten vazgeçelim. Şimdiye kadar hizmet hareketi için, her platformda desteklerini ve takdirlerini ifade etmekte olan sayın başbakanın bir an önce bu tutumundan vazgeçmesi beklemekteyiz."


Önder Altınal-Orhan Aşan

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER