banner166

28 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

28 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, 28 Şubat’ın yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. 


İmam Hatip Anadolu Lisesi önünde inisiyatif adına açıklamalarda bulunan Hayati Beyde, Türkiye’nin yakın tarihinde siyasal ve sosyoekonomik bakımdan en acımasız sonuçlar doğuran olaylardan birinin 28 Şubat post modern darbesi olduğunu söyledi. Beyde, “Darbenin üzerinden 19 yıl geçti. Siyasi geçmişimizde ve literatürümüzde eşsiz acılar ve zulüm karşılığıyla yer alan 28 Şubat; aklımızı ve ruhumuzu donduran soğuğuyla hatırlanacaktır. 28 Şubat, asıl operasyon merkezi dışarıda olan odakların hainlik ve alçaklıkta sınır tanımayan ahlaksız, acımasız, duygusuz yerli iş birlikçileri aracılığıyla millet iradesine yapılan iğrenç bir darbedir. Çünkü millete kurulan tuzak, yapılan komplo ve kuşatma doğrudan maddi manevi varlığımızı, ilim ve irfanımızı, ahlâk ve maneviyatımızı, yaşama tarzımızı hedef almıştır. Devleti ve milletiyle ülkemiz, tüm hatlardan uçuruma itilmiştir. Halk iradesiyle iktidar olamayanlar, 60, 71 ve 80 darbelerinde olduğu gibi kirli planlarını uygulamak için yönetimi silah zoruyla gasp etme yolunu denemiş, emellerine ulaşmada bir ölçüde başarılı da olmuştur” dedi.


28 Şubat sürecinde milletlin özgür iradesiyle iş başına gelen hükümetin ‘irtica’ söylemleriyle baskı altına alındığını belirten Beyde, “28 Şubat süreciyle milletin özgür iradesinin iş başına getirdiği 54. hükümet, irtica gibi kaba, sıradan, gülünç bir gerekçe ve militarist baskıyla görevden uzaklaştırılmıştır. Yüz binlerce insanımızı mağdur eden 28 Şubat postmodern darbesi, her eve ateş, her göze yaş düşürmüştür. Milletin, servetinden de önce umudu, hayali, amacı çalınmıştır. İnanç ve özgürlüğü temel karakter edinmiş milletimizin sabır ve kararlılıkla gösterdiği direnç sonrasında bin yıl sürmesi planlanan kuşatma, daha on yıl bile geçmeden paramparça olmuş, planlar yapanların başına geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.


Anayasa çalışmalarına da değinen Beyde, “Gelinen noktada, demokratik, sivil ve özgürlükçü yeni anayasanın daha fazla zaman geçirilmeden yapılması elzemdir. Çerçevesini temel insan hak ve özgürlüklerinin çizdiği, ideolojik ön kabullerden arındırılmış, en geniş toplumsal uzlaşmayı temsil edecek ve bireyin devlete karşı özgürlüklerinin genişletilmesini sağlayacak yeni bir anayasa yazılmalıdır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 21:37
YORUM EKLE