28 yıldır gölet bekliyorlar

Van’ın Gevaş ilçesine bağlı İkizler köyünde geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köyüler, 28 yıldır gölet yapılmasını bekliyor.

28 yıldır gölet bekliyorlar

Köy muhtarı Hakkı Özhan, yıllardır sulama suyu çilesi çektiklerini belirtti. Özhan, köylülerin 28 yıldır yapılacak olan göletli beklediğini söyleyerek, “1985 yılından beri gölet yapımı için resmi müracaatımız olmuştur. O tarihten bu yana çalmadık kapı, gitmediğimiz yer bırakmadık. En son DSİ Van Bölge Müdürlüğü’ne gittim. Bana programa alındığını, ama 1-2 yıl içerisinde ancak yapılabileceğini söyledi. Bizim köyde yaklaşık 8 bin dönüm arazi mevcut. Vatandaşlarımıza 18 günde bir sıra gelmektedir. Bu zaman yetmiyor ve tarlasının daha yarısını sulamadan sırası bitiyor. Ayrıca kanalımız beton olmadığından gelen su azıcık kalıyor. Fakat bir gölet yapılsa ve kanallarımız beton olsa, mevcut su tüm köylüye yetecektir. Böylece hem su sorunu çözülecek hem de üretim artacaktır. Bizim en önemli sorunumuz bu gölletin bir an evvel yapılmasıdır. Bu nedenle yetkililerden bunun bir an önce yapılamasını rica ediyoruz” dedi.
DSİ Van Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, “2012 yılında ilk inceleme yaptık. Sonuçlar olumlu çıktı. Şu anda da planlaması yapılıyor ve çeşitli ölçümler bittikten sonra yapılması için programa almış bulunmaktayız. Ancak yapımı ile ilgili net bir tarih veremiyoruz" şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER