3 bin yıllık Şamran Kanalı turizme kazandırılıyor

Van'da, Urartular tarafından yaklaşık 3 bin yıl önce bölgenin sulama suyu ihtiyacını karşılamak için yaptırılan 51 kilometre uzunluğundaki Menua (Şamran) Kanalı turizme kazandırılıyor.

3 bin yıllık Şamran Kanalı turizme kazandırılıyor

Edremit Belediyesinin hazırladığı 'Urartu Gelişim Koridoru' projesi ile tarihi kanal uluslararası turizme açılıyor. Bölgenin sulama suyu ihtiyacını karşılamak için 3 bin yıl önce Urartular tarafından yaptırılan, Anadolu ve dünya su mühendisliğinin bir harikası olduğu belirtilen 51 kilometre uzunluğundaki Menua (Şamran) Sulama Kanalı’nda artık tarihe yolculuk yapılacak.“İnsanlar 3 bin yıllık tarihi yaşayacaklar”


Projenin bölge turizmine önemli katkılar sunacağını ifade eden Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, tarihi kanalın geçtiği yol güzergahının turizme kazandırılması için de Edremit Belediyesi olarak 'Urartu Gelişim Koridoru' projesi hazırladıklarını belirtti. 51 kilometre uzunluğundaki Menua (Şamran) Sulama Kanalı’nın Edremit ilçesinden geçen 18 kilometrelik hattı için yürüyüş yolları planladıklarını vurgulayan Başkan Say, “Burada park yerleri, kamp yerleri, dinlenme yerleri olmak üzere parkurlar planladık. Bisikletle gidebileceğiniz ve yürüyebileceğiniz alanlar oluşturduk. Bu anlamda insanlarımız hem o 3 bin yıllık tarihi yaşayacaklar hem de spor yapacaklar. Bu projemiz ayrıca iç ve dış turizme katkı sunacak” dedi. 

“Projemiz turizme büyük katkılar sunacak”


Türkiye'deki ilk yürüyüş rotasının Likya Yolu olduğunu ve bu hazırladıkları projenin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye'de ikincisini Van'a ve bölgeye kazandırmış olacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Say, “Urartu medeniyeti, tüm dünyada bilinen bir medeniyet. Van da bu medeniyetin başkentliğini yapmış bir şehir. Edremit ise Urartuların çok yoğun kullandığı ve önemli eserlerini inşa ettikleri merkezlerden biri. En önemli eseri de Şamran (Menua) Kanalı. Bizde bu önemli eserin geçtiği yolun turizme kazandırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projemiz sadece ulusal değil uluslararası büyük bir ses getirerek turizme katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
DSİ, Edremit Belediyesine destek ol.
DSİ, Edremit Belediyesine destek ol. - 12 ay Önce

DSİ kurumu da bir zahmet bu kanalı boydan boya temizlesin. Bakım ve yenilemeye muhtaç kısımların onarım ve yenilemesini yapsın.

Sayın valimize
Sayın valimize - 12 ay Önce

Sayın valim DSİ'yi siz harekete geçiriniz. Vandaki mahallelerden geçen bütün dere ve kanalların temizliğe, taban düzeltmeye, iyileştirmeye ihtiyacı var. Bütün dere ve kanallarımız temizlense muhtemelen 500 kamyon yükü çöp, ot, yosun, lağım çıkacaktır. Kötü ve ağır koku nedeniyle vatandaşlar pencerelerini açamıyor.