‘4 kişilik ordudan milyonlara ulaştık’

Feraşin Yaylası'nda düzenlenen 2. Feraşin Doğa ve Kültür Festivali’nde düzenlenen panele katılan İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav, "demokratik ulus" ve "kadın özgürlüğü" konularında çok mücadele verildiğini dile getirdi.

‘4 kişilik ordudan milyonlara ulaştık’

Hakkari, Şırnak ve Van üçgeninde bulunan Feraşin Yaylası'nda HPG Askeri Konsey Üyesi Mehmet Kaplan (Mehmet Goyi) ve HPG YJA-Star Konsey Üyesi Süreyya Aslan (Rojîn Gevdan) adına düzenlenen ve 3 günlük Feraşin Kültür ve Doğa Festivaline katılan 10 binlerin yanı sıra İpekyolu Başkanları Aygül Bidav ve Veysel Keser de katıldı. Festivalde ilk olarak "Demokratik ulus ve kadın" konulu panelle başlarken, burada konuşan Yazar Gülçiçek Günel, Öcalan ile zindandaki tutsaklara, HPG'lilere ve Kürt halkına selam göndererek konuşmasına başladı. Günel, "15 Ağustos'u karşılarken, onur savaşını veren gerillayı selamlıyorum" dedi.

‘KADIN KENDİNİ YENİDEN VAR ETTİ’

Ardından konuşan DÖKH aktivisti Gülcihan Şimşek, Öcalan'ın hazırladığı yol haritası ile 8 aşamadan oluşan demokratik özerklik projesinin Kürt halkı için çok önem taşıdığını belirtti. Son olarak konuşan İpekyolu BelediyesiBaşkanı Aygül Bidav ise "demokratik ulus" ve "kadın özgürlüğü" konularında çok mücadele verildiğini dile getirerek, "4 kişilik bir birimden bugün milyonlara ulaştık. Her alanda kadın ulusa öncülük ediyor. Kürt kadını için Kürt kadını bir şey yapamaz deniyordu. Bu söylemlere karşı bugün Kürt kadınları milletvekili, belediye başkanı, yönetici seçildi. Bununla kadın kendini yeniden var etti" diye ifade etti. Panelin ardından MKM sanatçılarının şarkıları ile devam etti. Keser ve Bidav söylenen şarkılar eşliğinde halaylar çekti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 14:09
YORUM EKLE