60 YILDIR AYNI KÖŞEDE AYAKKABI TAMİR EDİYOR

Malatya'da yaşayan 80 yaşındaki Rüstem Çiftçi, Ayakkabıcılar Çarşısı girişindeki köşede 60 yıldır ayakkabı tamiri yaparak geçimini sağlıyor.

60 YILDIR AYNI KÖŞEDE AYAKKABI TAMİR EDİYOR

Malatya'da yaşayan 80 yaşındaki Rüstem Çiftçi, Ayakkabıcılar Çarşısı girişindeki köşede 60 yıldır ayakkabı tamiri yaparak geçimini sağlıyor.

 

Her sabah daha gün aydınlanmadan yollara düşen Çiftçi, evine bir kilometre uzaklıktaki Ayakkabıcılar Çarşısı'na yürüyerek gidiyor. Sabahın ilk ışıklarıyla geldiği çarşıda, komşu dükkânlara bıraktığı malzemelerini diğer çalışanların yardımıyla köşesine taşıyan, esnafın "Rüstem ustası", gün boyu oturduğu taburesinde müşterilerinin ayakkabılarını onarıyor. Sıcak soğuk demeden, ilerleyen yaşına aldırmadan her gün aynı tempoyla çalışan Çiftçi, 4 çocuğunu yetiştirdiği köşesinde artık iki kişi kaldıkları ailesinin geçimini sağlıyor.

 

Rüstem Çiftçi, Ayakkabıcılar Çarşısı'nın girişinde 60 yıldır ayakkabı tamir ettiğini söyledi. Dükkân almak için eline birkaç kez geçen fırsatları değerlendiremediğini belirten Çiftçi, o nedenle çarşı girişindeki köşede mesleğini sürdürdüğünü ifade etti. Eskiden insanların yıpranmış ayakkabılarını hemen atmak yerine tamir ettirmeyi tercih ettiği için geçmişte daha iyi para kazandığını dile getiren Çiftçi, "Kazandığım paralarla 4 çocuğumu okuttum, evlendirdim. Kendime de bir ev aldım. Çocuklarım evlendi gitti. Eşim, camları silerken düşerek hayatını kaybetti. Bir süre sonra yeniden evlendim. Şimdi buradan kazandığım parayla geçinip gidiyoruz." dedi.

 

Malzemelerini çarşı içindeki bazı dükkânlara koyduğunu ve sabah erkenden gelerek bunları alıp köşesine yerleştirdiğini anlatan Çiftçi, "Sabah erkenden geliyorum ki malzemelerimi toplayayım, dükkâna gelen müşterilerin ayağına dolaşmayayım. Malzemelerimi 4 ayrı yere koyuyorum. Gene dükkândaki çocuklar yardım ediyor artık gücüm yetmiyor. Onun için gençlere diyorum ki, paranızın, canınızın kıymetini bilin. İhtiyarlık zor." ifadelerini kullandı.

 

ÇARŞI ESNAFI USTALARINA SAHİP ÇIKIYOR

Ayakkabıcılar Çarşısı'nda çaycılık yapan Aziz Çok, Rüstem Çiftçi'yi 20 yıldır tanıdığını, kendi halinde iyi niyetli birisi olduğunu belirtti. Sabahın ilk ışıklarıyla geldikleri çarşıda Çiftçi ile günün ilk çayını içerek sohbet ettiklerini aktaran Çok, daha sonra iş başı yaptıklarını dile getirdi. Dükkân sahibi Mesut Tunay da 22 yıldır mağazada çalıştığını, çocukluğundan beri sektörün içerisinde olduğu için "Usta" diye seslendikleri Rüstem Çiftçi'yi yıllardır tanıdığını söyledi. Çiftçi'nin malzemelerini sabah akşam taşıyarak kendisine yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Tunay, "Her sabah erkenden burada olur. Soğuk demiyor, sıcak demiyor çalışıyor. Herkes tarafından, esnaf tarafından sevilen bir amcamız. Gayretli, deneyimli ustamızdır kendisi." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER