“Türkiye’nin ifade özgürlüğüne darbedir”

Piyanist Fazıl Say'a verilen hapis cezasına tepki gösteren İHD, Türkiye'nin düşüncelerinden dolayı cezalandırılan insanlardan özür dilemesini ve cezalarının iptalini istedi.

“Türkiye’nin ifade özgürlüğüne darbedir”

İnsan Hakları Derneği (İHD), Piyanist Fazıl Say'ın Ömer Hayyam'ın bir şiirini sosyal medya üzerinden paylaşması üzerine, Fazıl Say'a ‘dini değerleri aşağılamaktan’ açılan davada 10 ay hapis cezası verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'de son otuz yılda yüz binlerce insana düşünceleri nedeniyle dava açılıp on binlercesine cezalar verildiği belirtilerek, “Ceza Kanunu maddeleri defalarca yeniden düzenlendi ve Terörle Mücadele Kanunu'nda da bazı düzenlemeler yapıldı. Ancak, hiçbir değişiklikte işin özüne dokunulmadı, biçimsel değişikliklerle yetinildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyum adı altında yapılan 4. Yargı Paketi'nde de kısmi değişikliklerle yetinildi, ifade özgürlüğü güvence altına alınmadı. Hala düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde binlerce tutuklu/hükümlü bulunuyor. Kimisi örgüt üyeliği, kimisi başka adlar altında tutuklanıp yargılanıyor. Ancak, baktığımızda tutuklanan kişilerin çoğu belediye başkanı, siyasetçi, avukat, öğrenci vb. Yani hiç biri şiddete ve silaha bulaşmış insanlar değil, düşünceleri nedeniyle yargılanıyorlar” denildi.

ÖZÜR DİLENİP CEZALARIN İPTALİ TALEBİ

 

“Fazıl Say gibi dünyaca tanınan değerli bir sanatçının, yine dünyaca tanınmış bir şairin şiirlerini sosyal medyada paylaştığı için cezalandırılması Türkiye'nin ifade özgürlüğüne vurduğu darbelerden birisidir” denilen açıklamada, Türkiye'nin bir an önce düşünceleri cezalandırmaktan vazgeçmesi istenilerek, düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde bulunanlar derhal serbest bırakılmalı ve düşüncelerinden dolayı cezalandırılan insanlardan özür dilenip cezalarının iptali talep edildi. 

 

Orhan AŞAN-Şehrivan

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 13:56
YORUM EKLE