banner33

ABD'nin Suriye'yi vurmasına Beştepe'den ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD'nin Suriye'yi vurmasını yorumlarken: Kimyasal silahların kullanılması uluslararası hukukun ihlali ve bir insanlık suçudur ve karşılıksız kalamazdı" dedi.

ABD'nin Suriye'yi vurmasına Beştepe'den ilk yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Suriye'yi vurmasını değerlendirdi:

 

Kalın şu ifadeleri kullandı:

 

"HESAP VERMELİLER"

 

Kimyasal silahların kullanılması uluslararası hukukun ihlali ve bir insanlık suçudur. 7 Nisan günü Duma'da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu menfur saldırının sorumluları hesap vermelidir.

 

"YALNIZCA KİMYASAL SİLAHLARI BİTİRMEKLE OLMAZ"

 

Uluslararası toplumu, gelecekte yaşanabilecek kimyasal saldırıların engellenmesi konusunda birlik olmaya çağırıyoruz. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla ifade ettikleri gibi kimyasal silahların oluşturduğu tehdit, Suriye'de yüz binlerce insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü gerçeğini değiştirmemektedir. Dolayısıyla yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalacaktır.

 

"SİYASİ ÇÖZÜM ÇÖZÜM"

 

Amaç, Suriye'deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Konvansiyonel ve kimyasal silahlarla yapılan tüm katliamların engellenmesi, Suriye'de siyasi çözümün bir an önce sağlanmasına bağlıdır. Bu çerçevede uluslararası toplumu, kimyasal ve konvansiyonel tüm silahlarla gerçekleşen ölümleri sona erdirecek kapsamlı bir siyasi stratejiyi hayata geçirmeye davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37