Adana'da Silah Yüklü Otobüs İddiası

Silah yüklü olduğu iddiasıyla Adana'da durdurulan bir otobüs, Emniyet Özel Harekat Müdürlüğü'ne çekildi.

Adana'da Silah Yüklü Otobüs İddiası

Hatay'da bir TIR dolusu roket başlığı ele geçirilmesi, ardından Hatay Kırıkhan'da mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla durdurulan TIR'ın aranmasına izin verilmemesi ile ilgili tartışmalar sürerken, bu kez Adana'dan Hatay yönüne giden ve içlerinde mühimmat bulunduğu ihbar edilen 2 yolcu otobüsü polisler tarafından durduruldu. Otobüslerin bagajında yüklü miktarda ağır silahlara ait mühimmat ele geçirildi.

2 YOLCU OTOBÜSÜ DURDURULDU

Adana Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine Adana-Gaziantep otoyolunda, Adana'dan Hatay yönüne giden 2 yolcu otobüsü durdurdu. Arama yapılan otobüslerin bagajlarında yüklü miktarda ağır silahlara ait mühimmat ele geçirildi. Ancak miktarı açıklanmadı.

Araçlarda kasalar içerisinde bixi makinalı tüfek mermisi, doçka ağır makineli mermisi ve kanas suikast silahı mermileri olduğu ileri sürülüyor.

OTOBÜSLERDE DETAYLI ARAMA

Adana Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü'ne götürülen otobüslerde çok detaylı bir arama yapıldı. Gelişmeler üzerine Özel Hareket Şube Müdürlüğü'nün çevresinde ise geniş güvenlik önlemi alındı. Otobüsler Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Bomba İmha Uzmanları ve Olay Yeri İnceleme Ekipleri tarafından didik didik edildi. Yetkililer, otobüslerde mermi olduğunu ancak miktarının henüz belirlenmediğini bildirdi.

Bu arada gazetecilerin bölgeden görüntü alması üzerine olay yerine panzer sevk edilip görüntü alınması engelledi.

ROKET BAŞLIĞI YAKALANMIŞTI

Adana'da 7 Kasım 2013'te polisin yüklü miktarda uyuşturucu sevk edileceği ihbarı üzerine Metal Sanayi'ye yaptığı baskında aranan TIR'da ilk açıklamaya göre 935 roket başlığı olduğu bir kısmının Konya'da, bir kısmı da Adana'da üretildiğini,Suriye'ye gönderilmek istendiğini bildirilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bir gün sonra yaptığı açıklamada ise ele geçirilen malzemelerin roket başlığı olmadığı havan mermisi kovanına benzediği belirtilmişti. Olayla ilgili gözaltına alınan 10 kişiden 3'ü tutuklanırken 7 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

MİT, TIR'DA ARAMA YAPTIRMAMIŞTI

Bu gelişmeler tartışılırken Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde 1 Ocak'ta ihbar üzerine durdurulan bir TIR'da Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'a arama yaptırılmaması tartışma yarattı. İddiaya göre, TIR, Kırıkhan yakınlarında Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla polis ve jandarma ekipleri tarafından durduruldu. TIR'ın kendi kontrolleri altında bulunduğunu belirten MİT görevlileri kolluk görevlilerine arama yaptırmadı. Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı, bunun üzerine durumu Hatay bölgesinden sorumlu olan TMK'nın 10'uncu Maddesi'yle yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'a bilgi verdi. Kırıkhan'a giden Savcı Şişman da kolluk görevlilerinin bölgeden uzaklaştırılması üzerine TIR'da arama yapamadı. TIR uzaklaşınca Savcı Şişman da arama yaptırılmadığı yönünde tutanak düzenleyerek bölgeden ayrıldı.

Tutanakları da Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim eden Savcı Şişman'ın ise kendi isteği ile görev bölgesi değiştirildi. Savcı Şişman'ı Gaziantep bölgesine, Gaziantep bölgesinden sorumlu olan Savcı Aziz Takcı'yı da Hatay bölgesinde görevlendirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 20:14
YORUM EKLE