banner102

ADLİ: DİN GÖREVLİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Van Şubesi Başkanı Yusuf Adli, vekil olarak görev yapan imam-hatip, müezzin kayyum ve fahri olarak ek ders karşılığı çalışan Kur’an kursu öğreticilerinin işine son verilmemesini istedi.

ADLİ: DİN GÖREVLİLERİ MAĞDUR EDİLMESİN

Açıklamalarda bulunan Yusuf Adli, müftülüklere 18 Kasım 2014 tarihi itibariyle gönderilen genelge ile DHBTS sınavına sağlık, ulaşım gibi nedenlerden dolayı katılmayan ve halen vekil olarak görev yapan imam-hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticilerinin işlerine son verileceğinin duyurulduğunu belirtti. Yusuf Adli, “ÖSYM, Devlet Personel Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye DİB Din Hizmetleri Sınıfı’na ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBTS) eklendi. Yıl içinde ilk defa açıktan ya da sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür sorularına ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBTS) sorunlarını da cevaplayarak her iki sınav sonucunda alacakları puanlara göre atamaları yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim seviyesini yükseltmek, camii cemaatinin daha iyi hizmet almasını sağlamak, toplum içinde din görevlilerinin saygınlığını artıracak mesleki bilgilerinin yanı sıra genel kültür bilgileriyle de toplum içinde örnek olacak din görevlileri görevlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu düşünce ve amaç doğrultusunda yapılan çalışmalardan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nı destekliyoruz.

Ancak imam-hatip, müezzin kayyum ve Kur’an kursu öğreticisi açığının olduğu da herkesçe biliniyor. Halen görev yapan vekil din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri sınavla görevlerine başlamış, bilgi ve görgüleriyle kadroluları aratmayacak kalitede insanlardır. Vekil din görevlilerinin ve fahri Kur’an kursu öğreticilerinin işine son verilmesi halinde yeri hemen doldurulamayacaktır. Öğrenciler ve cemaat mağdur olacak, aynı zamanda bu din görevlilerinden çeşitli konularda yardım ve destek alan vatandaşlar da mağdur olacaktır. Vekil din görevlileri ve fahri Kur’an kursu öğreticileri geçici olsalar da, çalıştıkları için geleceğe yönelik kısa zamanlı planlarını buna göre yaptılar. Bu planlarının bozulmasından dolayı mağduriyet yaşayacaklar, çocukları perişan olacak. Nitekim kış mevsiminin içindeyiz. Eğitim ve öğretim devam ediyor. Kışlık yiyecek, giyim, barınma, ısınma gibi en önemli ve standart ihtiyaçların karşılanması noktasında sıkıntı yaşayacaklardır. Din Bir-Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı bu çalışmasından dolayı destekliyoruz, ancak şunu da öneriyoruz; yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı vekil olarak görev yapan imam-hatip, müezzin kayyum ve fahri Kur’an kursu öğreticilerinin işine son verilmesin. Bu dönem bu şekilde devam edilsin. Vekil ve fahri din görevlilerine zaman tanınsın. Kendileri ve çocuklarının perişan olmaması ve daha ciddi sıkıntılar yaşanmaması için ve başka bir iş bulana kadar süre verilerek mağduriyetleri önlensin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER