banner186

AFAD İL MÜDÜRÜ UÇAR BASINLA BULUŞTU

Van İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Osman Uçar, basınla bir araya geldi.

AFAD İL MÜDÜRÜ UÇAR BASINLA BULUŞTU

Van İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Osman Uçar, basınla bir araya geldi.

 
AFAD İl Müdürlüğü binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen AFAD İl Müdürü Osman Uçar, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Uçar, “Bundan sonra ilimizde afetler öncesi her türlü hazırlığın ve tedbirlerin alınmaya çalışıldığını; afet öncesi, sırası ve sonrasında da tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıp koordineli bir şekilde her türlü krizi kısa sürede atlatabilecek donanıma sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Van’da afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetler 64'ü arama kurtarma teknisyeni olmak üzere toplamda 120 personelle yürütmektedir. 8 tam donanımlı kurtarma aracı, 3 adet kar motoru, 1 adet KBRN, 1 adet dekontaminasyon aracımız mevcuttur. 3 adet eğitimli K9 köpeğimizden Naz isimli köpeğimiz bölgede tek sertifikalı ve geçen aylarda Samsun’da yapılan sınavda Türkiye üçüncülüğü olan çok başarılı bir köpektir” dedi.“DEPREMDE ADETA VAN’IN NÜFUSU 78 MİLYON OLMUŞTU”

Konuşmasında 2011’de yaşanan depremlere de değinen Müdür Uçar, “Sizlerinde bildiği üzere ilimiz 2011 yılında iki büyük deprem yaşamış ve bu depremler neticesinde 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Binlerce vatandaşımızın ev, ahır ve iş yerleri yıkılmış, pek çok vatandaşımız Van’ı terk etmek zorunda kalmıştı. Şunu gururla söylemek isterim ki devletimiz bütün gücü ve kudreti ile vatandaşının yanında olmuş; arama kurtarma faaliyetleri, barınma, kalıcı konutlar gibi daha nice hizmetlerini en kısa sürede Van halkına sunmuştur. Yine depreminin ilk saatlerinden itibaren siz basın camiamız tarafından büyük bir özveriyle ulusal basına da dakika dakika haber yapılmış, duyurulması sonucu tüm Türkiye’nin kalbi Van’da atmıştır. Van’ı en kısa sürede yeniden inşa etmek için devletimiz halkıyla tek vücut olmuştu. Adeta Van’ın nüfusu o zamanlar 1 milyon değil 78 milyon olmuştur. Bu vesile ile huzurlarınızda tekrar Van depreminden sonra yeniden inşa sürecine katkı sunan devletimize, basın camiamıza ve tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı arz ediyor ve hayatını kaybeden vatandaşlarıma tekrardan Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.


Van’da afetler öncesi her türlü hazırlığın ve tedbirlerin alınmaya çalışıldığını aktaran Uçar, “Afet öncesi, sırası ve sonrasında da tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıp koordineli bir şekilde her türlü krizi kısa sürede atlatabilecek donanıma sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Başkanlığımızın hazırlamış olduğu Türkiye Afet Müdahale Planı ve müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu Van Afet Müdahale Planı ile artık krizleri çok rahat yönetebilecek, her kurum çağrı beklemeksizin konuşlanma alanına intikal edip önceden belli olan görevlerini icra edebileceklerdir. Bizler il müdürlüğü olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlara öncülük edip artık krizlerin değil risklerin yönetildiği bir kurum olarak yolumuza devam etme çabası içerisindeyiz. Van’da yaşayan her vatandaşımızı ve kamu kurum ve kuruluşları ‘Afete Hazır Van’ haline getirebilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah 2016-2020 hedeflerimizde ilimizde temel afet bilinci eğitimi almayan vatandaşımız kalmayacaktır. Sizlerinde destekleri ile ilimizin her alanda yaşanabilir bir şehir olması için müdürlüğümüz olarak üzerimize düşen her görevi yerine getirmekte onur duyacağımızı, Vanlı bir hemşehriniz olarak da memleketimize, insanlarımıza tüm enerjimizle hizmet edeceğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.
Basın mensuplarının sorularıyla devam eden program, verilen akşam yemeğiyle son buldu.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 13:18
YORUM EKLE